Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 

Miliony złotych. Tyle kosztuje utrzymanie lotniska Chopina

1

Lotnisko Chopina w Warszawie ponosi milionowe nakłady na utrzymanie nawierzchni w sezonie zimowym, obejmujące sprzęt i środki chemiczne do odśnieżania i odladzania. W najbliższych latach port planuje wymianę starszych urządzeń na nowe.

Miliony złotych. Tyle kosztuje utrzymanie lotniska Chopina
Milionowe koszty. Tyle kosztuje lotnisko Chopina (Getty Images, Artur Widak)

Akcja Zima, trwająca od 15 października do 15 kwietnia, polega na odśnieżaniu, zabezpieczaniu chemicznym oraz odladzaniu pasów startowych, co zapewnia prawidłowe funkcjonowanie Lotniska Chopina w sezonie zimowym.

Członek zarządu Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) Adam Sanocki poinformował w środę, że związane z nią koszty to "milionowe nakłady".

Zarządzanie ryzykiem jest tutaj na dużo wyższym poziomie, niż to ma miejsce przy innych infrastrukturach, więc te koszty są naprawdę duże - podkreślił dla PAP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Żona Krzysztofa Ibisza o ciąży, wyprawce i porodzie. Joanna zdecydowała się na Dom Narodzin

Monika Niewczas z zarządu PPL dodała, że obecny sprzęt ma około ośmiu lat i planowana jest jego wymiana.

Od 2026 roku co najmniej dwa zestawy odśnieżające w każdym roku będą wymieniane na nowsze - zapewniła Monika Niewczas. Podkreśliła, że sprzęt jest na bieżąco naprawiany i konserwowany przez warsztaty utrzymywane przez port.

W środę zaprezentowano sprzęt służący do zapewnienia odśnieżonej i odlodzonej płyty lotniska, w tym pługi, zestawy odśnieżające i sprzęt osłony chemicznej. Rzeczniczka portu Anna Dermont wyjaśniła, że sprzęt wykorzystywany przez warszawskie lotnisko różni się od tego używanego na ulicach.

W dyspozycji działu zajmującego się utrzymaniem infrastruktury lotniskowej jest m.in.: 16 zestawów odśnieżających wysokiej i średniej wydajności, 7 oczyszczarek kompaktowych, 3 jednostki sprzętu osłony chemicznej, 3 pługi wirnikowe i inne pojazdy i maszyny wsparcia - wymieniła.

Według Dermont, w zależności od warunków pogodowych, odśnieżanie jednego pasa startowego zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a jeden przejazd sprzętu gwarantuje odpowiedni stan nawierzchni.

Poinformowała również, że rocznie warszawskie lotnisko zużywa kilka ton substancji chemicznych, takich jak chlorki i mrówczany, wykorzystywanych do zabezpieczenia nawierzchni przed oblodzeniem.

Lotnisko Chopina. Blisko 19 mln osób przez rok

Lotnisko Chopina, jako największy port lotniczy w Polsce, obsłużyło w 2023 roku 18,5 mln podróżnych. Działania podejmowane w ramach Akcji Zima są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i ciągłości operacji lotniczych w trudnych warunkach atmosferycznych.

Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić