Akcja Zima, trwająca od 15 października do 15 kwietnia, polega na odśnieżaniu, zabezpieczaniu chemicznym oraz odladzaniu pasów startowych, co zapewnia prawidłowe funkcjonowanie Lotniska Chopina w sezonie zimowym.
Członek zarządu Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) Adam Sanocki poinformował w środę, że związane z nią koszty to "milionowe nakłady".
Czytaj także: Wyda 500 zł na Wszystkich Świętych. "Wszystko drożeje"
Zarządzanie ryzykiem jest tutaj na dużo wyższym poziomie, niż to ma miejsce przy innych infrastrukturach, więc te koszty są naprawdę duże - podkreślił dla PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Monika Niewczas z zarządu PPL dodała, że obecny sprzęt ma około ośmiu lat i planowana jest jego wymiana.
Od 2026 roku co najmniej dwa zestawy odśnieżające w każdym roku będą wymieniane na nowsze - zapewniła Monika Niewczas. Podkreśliła, że sprzęt jest na bieżąco naprawiany i konserwowany przez warsztaty utrzymywane przez port.
W środę zaprezentowano sprzęt służący do zapewnienia odśnieżonej i odlodzonej płyty lotniska, w tym pługi, zestawy odśnieżające i sprzęt osłony chemicznej. Rzeczniczka portu Anna Dermont wyjaśniła, że sprzęt wykorzystywany przez warszawskie lotnisko różni się od tego używanego na ulicach.
W dyspozycji działu zajmującego się utrzymaniem infrastruktury lotniskowej jest m.in.: 16 zestawów odśnieżających wysokiej i średniej wydajności, 7 oczyszczarek kompaktowych, 3 jednostki sprzętu osłony chemicznej, 3 pługi wirnikowe i inne pojazdy i maszyny wsparcia - wymieniła.
Według Dermont, w zależności od warunków pogodowych, odśnieżanie jednego pasa startowego zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a jeden przejazd sprzętu gwarantuje odpowiedni stan nawierzchni.
Poinformowała również, że rocznie warszawskie lotnisko zużywa kilka ton substancji chemicznych, takich jak chlorki i mrówczany, wykorzystywanych do zabezpieczenia nawierzchni przed oblodzeniem.
Lotnisko Chopina. Blisko 19 mln osób przez rok
Lotnisko Chopina, jako największy port lotniczy w Polsce, obsłużyło w 2023 roku 18,5 mln podróżnych. Działania podejmowane w ramach Akcji Zima są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i ciągłości operacji lotniczych w trudnych warunkach atmosferycznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.