Świadczenie przedemerytalne, nazywane także zasiłkiem przedemerytalnym może zostać przyznane osobie, które spełnia łącznie dwa rodzaje warunków.
Pierwsze z nich są wspólne dla wszystkich osób ubiegających się o świadczenie i dotyczą statusu osoby bezrobotnej, a drugie są uzależnione od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego, m.in. wieku, stażu pracy czy przyczyn ustania stosunku pracy.
Świadczenie jest przyznawane także osobom, które pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy przez pięć lat. Dodatkowo na wsparcie mogą liczyć osoby, które ogłosiły upadłość działalności gospodarczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak uzyskać świadczenie przedemerytalne?
Co zrobić, by otrzymać wsparcie? Podstawowym warunkiem jest pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez co najmniej 180 dni i dalsze figurowanie na liście bezrobotnych. Zasiłek może zostać przyznany wówczas, gdy dana osoba nie odmówiła przyjęcia propozycji zatrudnienia bez odpowiedniej, uzasadnionej przyczyny.
Podstawę do wydania pozytywnej decyzji o przyznaniu świadczenia stanowi udowodnienie okresów składkowych. Mowa tutaj o 20 latach składek dla kobiet oraz 25 latach dla mężczyzn. Ponadto konieczne jest osiągnięcie odpowiedniego wieku - 56 lat dla kobiet i 61 dla mężczyzn.
Osoby, które utraciły pracę przed osiągnięciem wieku emerytalnego, mogą liczyć na jeszcze inny zasiłek. Świadczenie kompensacyjne to wsparcie finansowe dla nauczycieli, pedagogów i wychowawców po zakończeniu działalności zawodowej. Aby móc się o nie ubiegać, kobiety muszą mieć co najmniej 55 lat, a mężczyźni 60 lat.
Dodatkowe wymagania to co najmniej 30 lat stażu pracy, w tym minimum 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego czasu pracy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.