W Niemczech ceny świątecznych produktów, takich jak czekoladowe Mikołaje, wzrosły w tym roku nawet o 50 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Jak podaje "Spiegel", producenci czekolady "testują", jak wysokie ceny są w stanie zaakceptować konsumenci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niemcy. Wzrost cen surowców
Armin Valet z centrum konsumenckiego w Hamburgu zauważa, że ceny kakao znacznie wzrosły, a ceny ziaren kakaowych "eksplodowały w ciągu roku". Valet przeanalizował ceny w supermarketach i odkrył, że 100-gramowy baton Ritter Sport kosztuje teraz o 40 centów więcej w sieciach Edeka, Kaufland i Norma. Obecna cena wynosi 1,89 euro, co oznacza wzrost o 27 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Podwyżki dotyczą również produktów sezonowych. Portal Smhaggle informuje, że piernikowe serca podrożały o 32 proc., a Dominosteine – popularne świąteczne słodycze – są droższe o 12 proc.
Niemcy. Konsumenci gotowi płacić więcej
Valet podkreśla, że wzrost cen nie wynika jedynie z wyższych kosztów surowców. "Boże Narodzenie to Boże Narodzenie, a konsumenci są w tym okresie skłonni wydawać więcej pieniędzy" – zauważa ekspert.
Cynamonowe gwiazdki, Baumkuchen i ciasteczka Spekulatius, które wymagają dużych ilości masła, również podrożały. "Spiegel" informuje, że cena masła osiągnęła rekordowy poziom. W listopadzie 2021 r. 250 gramów markowego masła kosztowało 1,65 euro, a w tym roku cena wzrosła do 2,39 euro, co oznacza podwyżkę o 45 proc.
Ceny grzanego wina na jarmarkach bożonarodzeniowych w Niemczech również wzrosły. W miastach takich jak Augsburg i Essen ceny wzrosły o ponad 14 proc. Średnia cena kubka grzanego wina (0,2 litra) wynosi teraz około 4 euro.
Nie wszystkie produkty odnotowały wzrost cen. Cena tradycyjnej świątecznej gęsi pozostała na podobnym poziomie. Lorenz Eskildsen z niemieckiego stowarzyszenia hodowli gęsi informuje, że kilogram gęsi z niemieckich ferm kosztuje od 18 do 22 euro. Warto jednak zauważyć, że 80 proc. gęsiny spożywanej w Niemczech pochodzi z importu, głównie z Polski i Węgier, gdzie ceny są znacznie niższe, wynosząc od 4 do 5 euro za kilogram.