Celem wprowadzenia nocnej prohibicji jest redukcja liczby incydentów związanych z zakłóceniami porządku publicznego oraz poprawa poczucia bezpieczeństwa mieszkańców podczas nocnych spacerów po mieście.
Autorzy projektu uchwały argumentują, że "wprowadzenie zakazu sprzedaży od 22 do 6 przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na ulicach, szczególnie w rejonach o dużym natężeniu ruchu i miejscach publicznych, a także zaradzi problemowi zaśmiecania miasta butelkami i puszkami".
Czytaj także: Renty wdowie wyższe od marca. Sprawdź, ile możesz zyskać
Jak podaje PAP, inspiracją dla stołecznych władz jest przykład Poznania, gdzie w centrum miasta wprowadzono podobne ograniczenia. Po roku obowiązywania nocnej prohibicji liczba policyjnych interwencji związanych z przemocą spadła tam o 23 procent, a zgłoszenia dotyczące zakłóceń porządku publicznego w nocy zmniejszyły się o 18 procent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto zaznaczyć, że planowane ograniczenia nie obejmą restauracji, barów, pubów i innych lokali gastronomicznych. Te miejsca będą mogły nadal serwować alkohol bez zmian.
Stołeczny ratusz przeprowadził konsultacje społeczne, w których 80 procent uczestników poparło wprowadzenie nocnej prohibicji. Dodatkowo, w ramach badania "Barometr Warszawski" z 2023 roku, na pytanie o nocne ograniczenie sprzedaży alkoholu, 18% mieszkańców odpowiedziało "zdecydowanie tak", 42 procent - "raczej tak", 21 procent - "raczej nie", 11 procent - "zdecydowanie nie", a 7 procent nie miało zdania.
Nocna prohibicja w Warszawie?
Według danych Urzędu Miasta, na terenie Warszawy funkcjonuje obecnie 3 305 sklepów z alkoholem. Przy liczbie mieszkańców wynoszącej 1 861 644 (według GUS) daje to 563 mieszkańców na jeden punkt sprzedaży.
Dla porównania średnia krajowa wynosi 476 mieszkańców na sklep z alkoholem, co oznacza, że w stolicy jest mniej takich placówek w przeliczeniu na mieszkańca niż w innych regionach kraju.
Jeśli radni przyjmą uchwałę, nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ich opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego oraz w Biuletynie Informacji Publicznej m.st. Warszawy.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w latach 2018–2024 nocną prohibicję wprowadziło 176 gmin w Polsce. W 30 z nich ograniczenia dotyczyły tylko części terytorium, 9 gmin zdecydowało się na uchylenie zakazu, a w 5 przypadkach wojewoda unieważnił całość lub część uchwały.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.