Na początku marca Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie rozszerzające program o dwa nowoczesne badania: test HPV HR oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC).
Dotychczas pacjentki musiały płacić za nie z własnej kieszeni, co wynosiło łącznie około 500 złotych. Wysoki koszt często zniechęcał kobiety do regularnego wykonywania tych ważnych badań.
Czytaj także: Szef Ryanaira się doigrał. Dostał wymowny rachunek
Test HPV HR pozwala na wykrycie wysokoonkogennych typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), głównego czynnika powodującego raka szyjki macicy. Z kolei cytologia na podłożu płynnym jest bardziej dokładna niż tradycyjna metoda i zwiększa szansę na wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Nowe badania są dostępne dla kobiet w wieku od 25 do 64 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po wprowadzeniu nowych badań do wykazu świadczeń gwarantowanych Narodowy Fundusz Zdrowia rozpocznie proces zawierania umów na realizację nowych świadczeń - poinformował resort w komunikacie, który cytuje Radio Zet.
Rak szyjki macicy jest szóstym pod względem częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce. Według danych Ministerstwa Zdrowia, co roku diagnozuje się go u około 3 tysięcy pacjentek, z czego 1700 umiera.
Przyczyny i czynniki ryzyka
W większości przypadków rak szyjki macicy jest wynikiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papillomavirus), który przenosi się drogą płciową.
Wirus HPV nie zawsze prowadzi do raka, ale może powodować zmiany w komórkach szyjki macicy, które w długim czasie (zwykle po 10–20 latach) mogą przekształcić się w nowotwór. Istnieje wiele typów wirusa HPV, a niektóre z nich są szczególnie niebezpieczne i mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.
Czytaj także: Pobór kobiet do wojska. Ten kraj podjął decyzję
Wczesne wykrycie choroby sprawia, że jest ona wyleczalna w około 90 procent przypadków. Regularne badania, takie jak cytologia i test HPV HR, są kluczowe w skutecznej profilaktyce i leczeniu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.