Obecny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Związkowcy od dawna postulują wprowadzenie emerytur stażowych, pozwalających na przejście na emeryturę nawet o pięć lat wcześniej po osiągnięciu odpowiedniego stażu pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Warunkiem byłoby także zgromadzenie składek umożliwiających wypłatę co najmniej emerytury minimalnej.
Jak podaje "Fakt", w Sejmie na rozpatrzenie czekają dwa projekty - obywatelski, popierany przez "Solidarność", oraz poselski złożony przez Lewicę.
Czytaj także: Balcerowicz ma dość programu 800+. "Nie ma to sensu"
Mimo rozpoczęcia prac, brak stanowiska rządu opóźnia procedowanie. Ministerstwo Rodziny deklaruje chęć dyskusji na ten temat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stanowisko MRPiPS do wprowadzenia samej konstrukcji emerytury stażowej do systemu jest stanowiskiem życzliwym. Niemniej jednak zwracam również uwagę na to, że na tym etapie nie ma jeszcze stanowiska rządu, więc ta życzliwość jest życzliwością ministra i ministerstwa, a nie jest jeszcze życzliwością Rady Ministrów - tłumaczył wiceminister rodziny Sebastian Gajewski.
Ministerstwo Finansów wyraża obawy związane z kosztami reformy, które mogą sięgać nawet 24 mld zł, jeśli wszyscy uprawnieni skorzystaliby z wcześniejszej emerytury.
Czytaj także: Masło po 5 zł. Padła obietnica wyborcza?
Bardzo nam zależy, by tę sprawę doprowadzić do końca jeszcze w tej kadencji Sejmu -podkreśla Katarzyna Ueberhan, przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny z Lewicy.
Jak tłumaczy ZUS, wdrożenie projektowanych regulacji wymagało będzie odpowiedniej modyfikacji systemów informatycznych, co oznacza konieczność uwzględnienia co najmniej 12-miesięcznego vacatio legis. Z szacunków ZUS wynika, że w pierwszym roku z nowych przepisów mogłoby skorzystać około 380 tysięcy osób.
Nowy wiek emerytalny w Polsce? Jest apel
Związkowcy naciskają na rząd o przyspieszenie prac. Wiceszef OPZZ Sebastian Koćwin przypomniał o tym w mediach społecznościowych.
Emerytury stażowe - właśnie zwróciłem się z zapytaniem dotyczącym zaawansowania prac nad przygotowaniem stanowiska rządu w sprawie emerytur stażowych. Obietnica przygotowania takiego stanowiska do końca 2024 r. padła ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 26 lipca br.
Dyskusje nad te projekty wciąż trwają, a ich wdrożenie może przynieść znaczące zmiany w polskim systemie emerytalnym. Warto śledzić, jak potoczą się dalsze losy tych propozycji, bowiem mogą one mieć bezpośredni wpływ na nasze przyszłe finanse emerytalne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.