Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 
aktualizacja 

Oto nowi królowie drożyzny. Sytuacja gorsza od masła

8

Ceny w sklepach rosną szybciej niż inflacja podawana przez GUS, a ten trend utrzyma się także w 2025 roku - ostrzega dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito w rozmowie z "Faktem". Ekonomista wskazuje produkty, których ceny mogą zaskoczyć nas najbardziej w najbliższych miesiącach.

Oto nowi królowie drożyzny. Sytuacja gorsza od masła
Drożyzna w sklepach nie ustępuje. Będzie tylko gorzej (Adobe Stock)

Drożyzna w sklepach to temat, który obecnie rozgrzewa wiele osób. Ceny żywności, paliwa, a także produktów codziennego użytku poszły w górę. Wielu z nas odczuwa to w portfelach, bo z miesiąca na miesiąc wydaje się coraz więcej na zakupy.

Z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych", współtworzonego przez dr. Tomasza Kopyściańskiego, wynika, że na 17 kategorii podstawowych produktów, ceny wzrosły w 15 z nich.

Jak podaje "Fakt", najbardziej podrożały słodycze i desery, napoje bezalkoholowe, warzywa, owoce oraz artykuły chemii gospodarczej. Choć produkty tłuszczowe jako kategoria potaniały, masło wyłamało się z trendu, drożejąc od sierpnia do grudnia ubiegłego roku nawet o 37 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krwawe zasadzki na konwoje Rosjan. Polowanie na armię Putina trwa
Ceny w sklepach detalicznych kolejny rok z rzędu rosną szybciej, niż to wynika z ogólnego poziomu inflacji i nic nie wskazuje, że to się zmieni - mówi dr Tomasz Kopyściański w podcaście "Fakt o pieniądzach".

Ekspert prognozuje, że w pierwszych miesiącach tego roku wzrosty cen mogą sięgnąć nawet 8 proc., a w przypadku niektórych produktów mogą być dwucyfrowe.

Szczególnie pod dużą presją wzrostu cen są oleje roślinne. Z uwagi na nienajlepsze zbiory rzepaku i słonecznika w roku 2024, kontrakty terminowe na nie na nadchodzące miesiące są bardzo wysokie. Po wyczerpaniu zapasów istnieje duże ryzyko, że wzrosną ceny olejów roślinnych i olejów słonecznikowych - wyjaśnia Kopyściański, dodając, że normą staną się znów ceny w wysokości 10 zł za litr lub nawet wyższe.

Ekspert zwraca uwagę, że oleje są często wykorzystywane w przetwórstwie, m.in. w przekąskach, słodyczach czy kosmetykach. - Będzie pokusa, aby zastępować drożejący olej rzepakowy czy słonecznikowy tańszym olejem palmowym, niekoniecznie zdrowym i bezpiecznym dla naszych organizmów - ostrzega.

Drożyzna w sklepach nie ustępuje. Co z chemią?

Chemia gospodarcza odnotowała w ostatnich miesiącach dwucyfrowy wzrost cen rok do roku. Niestety, ale z dużym prawdopodobieństwem przez najbliższe miesiące ta dynamika się utrzyma. Głównym czynnikiem są wysokie koszty produkcji.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Śmiertelny wypadek w Alpach. Nie żyje biznesmen związany z Lego
Polacy otwarci na auta z Chin. Jedna trzecia osób ma jednak obawy
Szykuje się rewolucja. Sztuczna inteligencja zastąpi paragon
Samowola budowlana - co to jest i jakie niesie konsekwencje?
Dodatek za pracę w nocy - ile wynosi i kto może go otrzymać?
Rozdzielność majątkowa to coraz częstsza procedura. Na czym polega?
Lidl rozdaje pieniądze. Nawet 20 tys. zł.
Ursus wraca na rynek. Traktory i drony rolnicze w nowej ofercie
Grabarz mówi o zarobkach. "Nie da się wyżyć"
Wielkanocna wojna cenowa w dyskontach? Tego oczekują konsumenci
Gdzie najtaniej zrobić zakupy na Wielkanoc? Analiza cen w sieciach handlowych
Trzymaj gotówkę w domu. Banki apelują
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić