Każdy właściciel psa wie, że z posiadaniem czworonoga wiąże się wiele korzyści. To on pierwszy z radością wita nas po powrocie do domu, koi nasze nerwy i wzbudza emocję. Niestety, to również spore koszty. Karma, często specjalistyczna ze względu na dobro naszego zwierzęcia, wizyty u weterynarza, regularne, jak i te niespodziewane, a nawet koszty "psiego fryzjera" - wszystko potrafi znacząco nadszarpnąć nasz budżet. Czy właścicielom psów lub kotów przysługuje ulga podatkowa?
PIT za psa 2024. Czy można odliczyć koszt jego utrzymania?
PIT za 2024 rok z pewnością spędza sen z powiek w wielu gospodarstwach domowych, jak również w firmach. Jeśli chcielibyście nieco zaoszczędzić na utrzymaniu swojego pupila, to niestety nie mamy najlepszych wiadomości. W Polsce nie przewiduje się możliwości odpisania kosztów utrzymania psa od podatku. Ale sprawa ma się nieco inaczej, jeśli prowadzicie działalność gospodarczą, a zwierzak spełnia w niej wyjątkowo istotną rolę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy można odpisać kosztu utrzymania psa od podatku? Nie, ale są wyjątki
Już jakiś czas temu Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swoich interpretacjach wskazywał, że istnieją wyjątkowe sytuacje, w jakich możemy "odliczyć psa od podatku" jeśli prowadzimy działalność. Może to dotyczyć między innymi kosztów psa stróżującego. Pies pełniący funkcję stróża zwiesza bezpieczeństwo i może znacząco przysłużyć się w zabezpieczeniu mienia firmowego.
Podlegają one odliczeniu na zasadach podobnych do tych, które są stosowane się w przypadku wydatków na zakup usług od firmy ochroniarskiej. Trudność może sprawiać jednak odpowiednie oszacowanie wydatków.
Ulga za psa. Na co może przysługiwać?
W wyjątkowych sytuacjach przedsiębiorca zwracający się do urzędu skarbowego mógłby zatem wnosić o przynajmniej częściowy zwrot kosztów za zakup karmy, czy wydatki związane ze szkoleniami psa lub wizytami u weterynarza.
Innym rodzajem sytuacji, gdy można starać się o otrzymanie ulgi za posiadanie psa, jest ta, w której odgrywa on istotną rolę terapeutyczną lub asystującą. Dotyczyć może to np. psów przewodników. Wszystko są to jednak przypadki, które rozważa się osobiście i wyjątkowo, bo pamiętać należy, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma przepisów jasno definiujących ulgę na psa.