Wzrost cen mieszkań w Hiszpanii nie zniechęca Polaków do inwestowania w tamtejsze nieruchomości. Jak wynika z danych za trzeci kwartał 2024 r., Polacy plasują się na czwartym miejscu wśród zagranicznych nabywców, ustępując jedynie Brytyjczykom, Niemcom i Marokańczykom.
Według hiszpańskiego ministerstwa mieszkalnictwa, obcokrajowcy odpowiadają za niemal 20 proc. zakupów mieszkań w Hiszpanii. W ostatnich latach liczba transakcji znacząco wzrosła. Główne powody to korzystny klimat, usługi socjalne, bezpieczeństwo oraz atrakcyjne ceny, mimo ich wzrostu z powodu ograniczonej podaży.
Hiszpania przeżywa obecnie kryzys mieszkaniowy, co wywiera presję na ceny nieruchomości. Zapotrzebowanie na tanie mieszkania jest ogromne, a deficyt tylko się pogłębia. Jednak to nie zniechęca Polaków, którzy patrzą na Hiszpanię jako na bezpieczne schronienie inwestycyjne, zwłaszcza po agresji Rosji na Ukrainę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy w czołówce nabywców
W 2023 r. Polacy zakupili w Hiszpanii ponad 3 tys. domów i mieszkań. W trzecim kwartale 2024 r. nabyli ponad 1,3 tys. nieruchomości, co stanowi ponad 5 proc. wszystkich transakcji. Najchętniej wybierane regiony to Katalonia, Walencja, Costa Blanca i Andaluzja.
Polacy często wybierają hiszpańskie wybrzeże, takie jak Costa Blanca czy Costa del Sol, znane z turystycznych walorów i wysokiej jakości życia. Popularność tych regionów wśród naszych rodaków rośnie także przez atrakcyjne usługi socjalne i możliwości wynajmu krótkoterminowego.
Po inwazji Rosji na Ukrainę wzrosło zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii. Tatiana Pękala z Dream Property Marbella podkreśla, że klienci cenią bezpieczeństwo i odległość od Rosji, często kupując drugi dom na wypadek eskalacji konfliktu.
Czytaj też: Ostrzeżenia IMGW. Cała Polska na żółto
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.