Jak podaje "Fakt", Morski Oddział Straży Granicznej poszukuje kandydatów na 140 wolnych miejsc w 2025 roku.
Szczególną szansę mają marynarze z patentami sterników i mechanicy jednostek pływających, jednak brak doświadczenia nie stanowi przeszkody - przyszli funkcjonariusze przejdą kompleksowe szkolenie w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie.
Dokumenty aplikacyjne można składać w komendzie oraz placówkach Straży Granicznej w całym pasie nadmorskim - od Świnoujścia po Krynicę Morską. Nowo przyjęci funkcjonariusze będą pełnić służbę na różnych odcinkach Morskiego Oddziału, w tym w dywizjonach w Świnoujściu i Gdańsku oraz w placówkach wzdłuż wybrzeża.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Straż Graniczna oferuje wiele specjalności, takich jak eksperci ds. fałszerstw dokumentów, specjaliści ds. migracji, pirotechnicy, przewodnicy psów służbowych czy muzycy orkiestry.
Proces rekrutacji obejmuje weryfikację dokumentów, rozmowę wstępną, badanie psychologiczne i psychofizjologiczne (w tym test na wykrywaczu kłamstw), testy wiedzy ogólnej i języka obcego, egzamin sprawności fizycznej oraz rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnym ukończeniu tych etapów kandydaci przechodzą badania lekarskie.
Oferta skierowana jest do osób pełnoletnich, w tym uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych oraz osób bez uregulowanego stosunku do służby wojskowej.
Ponad 6 tys. na rękę na początek. Są też dodatki
Funkcjonariusze mogą liczyć na pensję ponad 6 tys. złotych na rękę, dodatki na mieszkanie, pomoc finansową na zakup domu lub mieszkania, zwrot kosztów dojazdu, mundurówkę, trzynastą pensję oraz dofinansowanie do wypoczynku.
Szczegółowe informacje o rekrutacji dostępne są na stronie internetowej Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Kandydaci mogą również kontaktować się z koordynatorami ds. naboru telefonicznie.
Praca w Straży Granicznej wiąże się z wieloma wyzwaniami i niebezpieczeństwami. Funkcjonariusze muszą być gotowi na nagłe i nieprzewidziane sytuacje, takie jak próby nielegalnego przekroczenia granicy czy konflikty z przemytnikami.
Codzienność funkcjonariuszy Straży Granicznej to przede wszystkim jednak patrole graniczne, kontrole dokumentów, monitoring granicy oraz współpraca z innymi służbami. Funkcjonariusze muszą być gotowi do szybkiego reagowania i skutecznego działania w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze dnia i nocy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.