Od stycznia br. w Polsce wprowadzono wyższe świadczenie dla osób, które dożyją 100 lat. Każdy stulatek otrzyma miesięcznie 6246,13 zł. To forma uznania dla ich długowieczności i życiowego dorobku.
Świadczenie honorowe przyznawane osobom, które ukończyły 100 lat życia. Zgodnie z nową ustawą świadczenie honorowe przysługuje seniorom, którzy mają obywatelstwo polskie oraz w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym skończyły 100 lat miały prawo do świadczenia wymienionego w ustawie o świadczeniu honorowym, np. emerytury lub renty.
Osoby, które nie pobierają emerytury ani renty, ale spełniają inne kryteria, mogą ubiegać się o świadczenie na wniosek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli w chwili skończenia 100 lat będziesz pobierać więcej niż jedno świadczenie emerytalno-rentowe, np.: emeryturę i rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową, to otrzymasz tylko jedno świadczenie honorowe. Jeśli świadczenia emerytalno-rentowe wypłacają Tobie dwa różne organy, to świadczenie honorowe przyzna oraz będzie je wypłacał ZUS - informuje ZUS.
Formularz wniosku o świadczenie honorowe jest dostępny na stronie internetowej ZUS oraz w placówkach.
Kwota świadczenia honorowego jest corocznie waloryzowana w marcu. Według danych ZUS uprawnionych do pobierania świadczenia honorowego dla 100-latków jest ok. 6 tysięcy osób.