Tym razem sprawdziliśmy, ile wynosi najwyższa emerytura wypłacana przez ZUS w województwie lubelskim. Mimo że nie jest to najwyższe świadczenie w kraju, to nadal kwota jest imponująca.
Najwyższe świadczenie z ZUS w województwie lubelskim wynosi 32 898,90 zł brutto. Pobiera je mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 80 lat - informuje o2 Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS-u w województwie lubelskim.
Jak się okazuje senior przepracował ponad 61 lat w branży górniczej, osiągając wysokie wynagrodzenia. A to przełożyło się na jego emeryturę, której wysokość jest imponująca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przypominamy, że co roku emerytury są waloryzowane, czyli podwyższane do aktualnej wartości pieniądza. Im wyższa emerytura, tym kwotowo waloryzacja będzie większa. W marcu 2024 r. świadczenia emerytów wzrosły o 12,12 proc.
Jak wiadomo, na wysokość emerytury wpływają m.in. staż pracy, zarobki, suma składek opłaconych w czasie całej aktywności zawodowej i brak zwolnień lekarskich. ZUS wszystkie te czynniki bada i na ich podstawie wylicza później świadczenie. Im dłużej pracujemy, tym wyższą wypłatę dostaniemy na starość.
Im więcej zgromadzonych składek i późniejsze przejście na emeryturę, tym wyższe świadczenie. Każdy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego może podwyższyć świadczenie nawet o 15 proc. Ustawa określa jedynie minimalny wiek przejścia na emeryturę (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Jest ona bowiem prawem i każdy sam podejmuje decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej.
Kto ma najniższą emeryturę w lubelskiem?
Najniższą emeryturę z ZUS na Lubelszczyźnie pobiera kobieta, która przez całe swoje życie była ubezpieczona zaledwie przez jeden dzień na umowie zlecenie z bardzo niską składką. W efekcie jej świadczenie wynosi 2 grosze. Tak, ZUS wypłaca jej tak niskie uposażenie, a wszystko odbywa się oczywiście zgodnie z prawem.
Dodatkowo pobiera jednak z ZUS rodzicielskie świadczenie uzupełniające (tzw. Mama4+) - dodaje Małgorzata Korba z lubelskiego ZUS-u.
Jak się okazuje, wyliczenie emerytury sprowadza się do prostego dzielenia. W liczniku jest kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego i subkoncie oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego, czyli odtworzonej kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne sprzed 1 stycznia 1999 r. Mianownik to natomiast wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia.