Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 

Rewolucja w spółdzielniach mieszkaniowych? Ludzie są wściekli

68

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące spółdzielni mieszkaniowych. Kluczowe modyfikacje dotyczą ograniczenia pełnomocnictw na walnych zgromadzeniach tylko do najbliższych członków rodziny. Spółdzielcy jednak uważają, że to za mało i domagają się realnego wpływu na zarządzanie spółdzielniami.

Rewolucja w spółdzielniach mieszkaniowych? Ludzie są wściekli
Rewolucja w spółdzielniach mieszkaniowych? Ludzie są wściekli (Adobe Stock)

Ministerstwo przedstawiło propozycje zmian, które dotkną około 10 milionów osób mieszkających w spółdzielniach. Nowe przepisy przewidują, że pełnomocnictwa na walnych zgromadzeniach będą mogły być udzielane wyłącznie osobom bliskim, takim jak małżonkowie, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo oraz dzieci rodzeństwa. Dodatkowo, w imieniu spółdzielcy głosować będą mogli jego adwokaci.

Obecnie pełnomocnictwo może otrzymać każda osoba wskazana przez członka spółdzielni, co często prowadzi do nadużyć. Zdarza się, że pełnomocnictwa są fałszowane lub kupowane, a osoby spoza spółdzielni wpływają na jej decyzje. Ministerstwo chce przeciwdziałać tym praktykom.

Jednak wielu spółdzielców jest rozczarowanych skalą proponowanych zmian. Andrzej Cieślikowski z Olsztyna, od 36 lat członek Spółdzielni Mieszkaniowej Jaroty, w rozmowie z "Faktem" nie ukrywa rozczarowana.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 78-latek próbował "wysadzić" stację paliw
Wiele kwestii rażąco wymagających korekty nie ruszono. Skupiono się głównie na pełnomocnictwach, które rzekomo mogą prowadzić do wrogiego przejęcia spółdzielni -  tłumaczy.

Cieślikowski podkreśla, że zarządy spółdzielni obawiają się aktywnych spółdzielców. – - Przychodzący na walne zebranie, czy to z pełnomocnictwami, czy bez, stanowią dla nich zagrożenie. Do Ministerstwa Rozwoju i Technologii od dziesiątków lat wpływają skargi spółdzielców, które tam grzęzną - twierdzi.

Spółdzielcy domagają się przede wszystkim zmian w sposobie wyboru zarządu. Proponują wprowadzenie bezpośrednich wyborów, w których mogliby uczestniczyć wszyscy członkowie spółdzielni. Obecnie zarządy są wybierane przez walne zgromadzenie lub radę nadzorczą.

Co to jest spółdzielnia mieszkaniowa?

Spółdzielnia mieszkaniowa to organizacja zrzeszająca osoby, które posiadają prawa do lokali w danym budynku lub kompleksie budynków. Jej głównym celem jest zarządzanie nieruchomościami, utrzymanie porządku i zapewnienie odpowiednich warunków do życia jej członkom. Osoby, które wstępują do spółdzielni, stają się jej członkami, a ich prawa i obowiązki są związane z posiadaniem tzw. "członkostwa", które wiąże się z prawem do mieszkania w danej nieruchomości.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wegańska rewolucja dobiegła końca. Po 12 latach zamknęli ostatni lokal
Planujesz grilla w majówkę? Wielkie promocje w Biedronce
KAS reaguje. Rosyjska sieć sklepów objęta sankcjami
Elbląg stawia na turecką technologię. Miasto kupuje nowe tramwaje
Kazano im wrócić do biura. Teraz ponad połowa pracowników chce odejść
Sopocki WOPR poszukuje pracowników. Tyle można zarobić
Ta niedziela jest handlowa. Limity w Biedronce
Zawieszenie działalności gospodarczej to częsta praktyka. Jakie są konsekwencje takiej decyzji?
"Wyspa Ronaldo" uwielbiana przez Polaków. Więcej jest tylko Niemców
Umowa o dzieło - kiedy wybrać i jakie korzyści niesie?
Lidl ogłasza w niedzielę handlową. Oto promocje
Indywidualny projekt pozwoli dostosować dom do naszych potrzeb. To jednak nie jest tanie rozwiązanie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić