Ryanair, największa europejska linia lotnicza pod względem liczby pasażerów, osiągnęła imponujący wynik przewożąc 200,2 mln pasażerów w roku fiskalnym zakończonym w marcu. To wzrost o 9 proc. w porównaniu do 183,7 mln pasażerów z poprzedniego roku.
W samym marcu Ryanair obsłużył 15 mln pasażerów, co stanowi wzrost o 10 proc. w porównaniu do 13,6 mln pasażerów w tym samym miesiącu rok wcześniej. Linia lotnicza zrealizowała w tym czasie ponad 84 tys. lotów, utrzymując wskaźnik wypełnienia miejsc na poziomie 93 proc., podobnie jak w marcu ubiegłego roku.
Pomimo sukcesu, Ryanair zmniejszył prognozę liczby pasażerów na nadchodzący rok do 206 mln z pierwotnie zakładanych 210 mln. Powodem są opóźnienia w dostawach samolotów Boeing.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ryanair pozostaje liderem wśród europejskich przewoźników, nieustannie zwiększając liczbę obsługiwanych pasażerów. Wzrost liczby pasażerów w marcu oraz stabilny wskaźnik wypełnienia miejsc świadczą o rosnącej popularności linii.
Początki Ryanaira na świecie
Ryanair zostało założone w 1984 roku przez irlandzkiego przedsiębiorcę Tony'ego Ryana, który zainwestował w projekt mający na celu stworzenie niskokosztowego przewoźnika.
Początkowo firma oferowała tylko jedno połączenie - z Dublina do Londynu. Lata 80. XX wieku to czas, kiedy europejski rynek lotniczy był jeszcze w fazie rozwoju, a podróże samolotem były zarezerwowane głównie dla zamożnych pasażerów.
Czytaj także: Ekspert o cłach Trumpa. "Bomba" i "trzęsienie ziemi"
Ryanair początkowo nie wyróżniał się niczym szczególnym, jednak zmiany nadeszły wraz z przybyciem Michaela O'Leary'ego w 1988 roku. To właśnie O'Leary, obecny dyrektor generalny Ryanair, jest głównym architektem sukcesu firmy. Jego wizja zmieniła sposób myślenia o podróżach lotniczych w Europie.