Polska firma Solaris, znana z produkcji nowoczesnych autobusów zeroemisyjnych, osiągnęła znaczący sukces na rynku międzynarodowym.
"Fakt" donosi, że przedsiębiorstwo podpisało swój pierwszy kontrakt w Stanach Zjednoczonych, co otwiera nowe możliwości na rynku północnoamerykańskim.
Kontrakt przewiduje dostawę dwóch 12-metrowych oraz dwóch 18-metrowych autobusów elektrycznych, z opcją rozszerzenia zamówienia o kolejne 12 pojazdów. Pojazdy mają być dostarczone w drugiej połowie 2026 r. i będą oparte na specjalnie zaprojektowanej platformie elektrycznej, spełniającej amerykańskie normy FMVSS i ADA.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Firma rozpoczęła działalność w 1996 r. jako Neoplan Polska, założona przez Solange i Krzysztofa Olszewskich. Pierwszy niskopodłogowy autobus wyprodukowano w Bolechowie w 1996 r. W 1999 r. zadebiutował pierwszy autobus miejski marki Solaris — Urbino 12.
Od początku istnienia Solaris stawiał na innowacje i technologie przyjazne środowisku. W 2006 r. wprowadził pierwszy w Europie seryjnie produkowany autobus z napędem hybrydowym. W 2018 r. Solaris został przejęty przez hiszpańską grupę CAF, co umożliwiło dalszy rozwój i ekspansję na rynki zagraniczne.
Obecnie Solaris jest jednym z wiodących producentów pojazdów komunikacji miejskiej w Europie, a jego autobusy są obecne w ponad 700 miastach na całym świecie.
Polska firma Solaris podpisała ważny kontrakt w USA, stając się dostawcą autobusów elektrycznych dla King County Metro w Seattle oraz 34 innych miast w stanie Waszyngton. W ramach umowy do 2026 roku dostarczone zostaną cztery autobusy z możliwością rozszerzenia zamówienia o kolejne dwanaście.
Autobusy te będą wyposażone w nowoczesne technologie, spełniające rygorystyczne normy amerykańskie FMVSS i ADA.