Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia w Polsce na koniec października 2024 r. wynosi 4,9 proc - informuje "Super Express".
Województwa, które zmagają się z największymi wyzwaniami na rynku pracy, to te, gdzie stopa bezrobocia znacznie przekracza średnią krajową. Szczegółowe dane na temat liczby zarejestrowanych bezrobotnych oraz stopy bezrobocia w poszczególnych regionach można znaleźć w opublikowanych przez GUS raportach.
Jak podaje "SE", najmniejsza stopa bezrobocia (2,9 proc.) występuję w Wielkopolsce. Jednocześnie tylko 46,1 tys. osób pozostaje bez pracy. Na drugim biegunie jest Podkarpacie, gdzie stopa wynosi już 8,3 proc. przy ponad 64 tys. bezrobotnych. Warto zwrócić uwagę na woj. mazowieckie, gdzie bezrobotnych jest aż 108,3 tys. osób, jednak stopa bezrobocia to 4 proc. Najmniej bezrobotnych osób (15,3 tys.) występuje w woj. lubuskim. Tam stopa bezrobocia to 4,3 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Duża stopa bezrobocia występuje też w woj. warmińsko - mazurskim (7,9%), świętokrzyskim (7,3%), lubelskim (7,1%), czy kujawsko - pomorskim (7%). Niewielka występuje na Śląsku (3,5%), Małopolsce (4,1%), czy na Pomorzu (4,5%).
Czytaj więcej: Kierowcy obserwują ceny paliw. Przed świętami znów rosną
Zwolnienia grupowe w Polsce. Wiele osób bez pracy
W ostatnich dniach media niemal codziennie informują o grupowych zwolnieniach w wielu firmach w Polsce. W ostatnich tygodniach głośno było o PKP Cargo. Pracę straciło ponad 2500 pracowników do końca października. Pomimo wypłacenia zaległych wynagrodzeń dzięki pożyczce, spółka musiała podjąć te drastyczne kroki. Restrukturyzacja była wynikiem trudnej sytuacji finansowej, z którą spółka stara się walczyć poprzez zmiany strategiczne w logistyce.
Firma Beko też zamknie swoje zakłady w Łodzi i Wrocławiu, co wpłynie na 1800 osób. Pracownicy otrzymają m.in. odprawy adekwatne do stażu pracy. Mimo reakcji społecznej i protestów, produkcja ma zakończyć się do końca kwietnia przyszłego roku.
Obecne zwolnienia grupowe w Polsce mogą być związane m.in. ze spowolnieniem gospodarczym, spadkiem popytu zagranicznego, a nawet szybko rosnącymi pensjami, w tym dużą podwyżką płacy minimalnej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.