Świadczenia dla osób po 55. roku życia. Musisz o tym wiedzieć
Osoby powyżej 55. roku życia mogą ubiegać się o specjalne świadczenia kompensacyjne i przedemerytalne. Kto i jakie warunki musi spełnić, aby je otrzymać? Wysokość świadczenia zależy od zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zebranych na indywidualnym koncie w ZUS.
Świadczenie kompensacyjne to wsparcie finansowe dla nauczycieli, pedagogów i wychowawców po zakończeniu działalności zawodowej. Aby móc się o nie ubiegać, kobiety muszą mieć co najmniej 55 lat, a mężczyźni 60 lat.
Dodatkowe wymagania to co najmniej 30 lat stażu pracy, w tym minimum 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego czasu pracy.
Czytaj także: Tyle zarabiają Polacy. GUS podał nowe dane
Wysokość świadczenia zależy od zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zebranych na indywidualnym koncie w ZUS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Świetny sposób na łowienie ryb. Temu wędkarzowi nie straszne żadne przeszkody
Wniosek należy złożyć 30 dni przed dniem przejścia na świadczenie. Wśród wymaganych dokumentów są: wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, potwierdzenia okresów składkowych i nieskładkowych oraz świadectwa pracy.
Czytaj także: Z Polski do Niemiec. Zemsta Chin za unijne cła?
Przedemerytalne wsparcie finansowe
Osoby, które utraciły pracę przed osiągnięciem wieku emerytalnego, mogą ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Ważne jest, by utrata pracy była z przyczyn niezależnych od pracownika.
Należy spełniać dodatkowe warunki takie jak pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez co najmniej 180 dni, a także udowodnienie 20 lat składek dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Czytaj także: To będzie poważny rywal dla Tesli. 5,8 mld dolarów w tle
Przyznawane świadczenie wynosi blisko 1800 zł miesięcznie i podlega corocznej waloryzacji. Aby złożyć wniosek, należy dostarczyć dokumenty potwierdzające okresy składkowe, a także świadectwa potwierdzające fakt zatrudnienia oraz pobierania zasiłków.