Zmiany są podyktowane unijnymi regulacjami związanymi z nieobsługiwanymi kredytami. Przy okazji w życie wchodzą zmiany, które mogą się okazać istotne dla wielu kredytobiorców, nie tylko tych, którzy już mieli problemy z terminowymi opłatami.
Zmiany w kredytach. Banki wyjdą z propozycją
W nowej ustawie znalazł się artykuł 21a, według którego kredytodawca ma obowiązek zaproponować klientom restrukturyzację długu, jeśli dochodziło do opóźnień w spłacie rat.
Artykuł dotyczyć będzie już nie tylko kredytów hipotecznych, jak to było do tej pory, ale także innych produktów - kredytów gotówkowych, kart kredytowych czy pożyczek udzielanych przez instytucje finansowe - donosi dziennik.pl.
Jak się starać o restrukturyzację długu?
Przede wszystkim kredytodawca powinien wezwać kredytobiorcę do uregulowania zaległości w terminie co najmniej 14 dni. W piśmie przypominającym powinna się też pojawić adnotacja o możliwości restrukturyzacji zadłużenia.
Warto pamiętać o tym, że restrukturyzacja jest dwustronna. Wysłanie wniosku o nią nie oznacza automatycznie jej przyznania. Bank czy też inny kredytodawca może ten wniosek odrzucić, ale musi swoją decyzję uzasadnić.
Restrukturyzacja długu może przybierać różne formy. Może to być wydłużenie okresu spłaty kredytu, zmiana harmonogramu rat lub inne dostosowanie warunków finansowych do możliwości kredytobiorcy.