Jak informuje portal Biznes Info w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad wprowadzeniem rozwiązań, które umożliwią przeliczenie wysokości emerytur dla części seniorów. Nowe przepisy dedykowane będą konkretnej grupie świadczeniobiorców, która liczy ok. 100 tys. osób. Mowa o osobach, które przeszły na emeryturę w czerwcu między 2009 a 2019 rokiem.
Jak wskazuje resort, osoby, które w tym okresie złożyły wniosek o emeryturę, mogły dostać świadczenie niższe o kilka, a nawet kilkanaście procent, co de facto oznaczało emeryturę niższą nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Wszystko przez to, że przy czerwcowych świadczeniach uwzględniano przy nim jedynie waloryzację roczną, a nie jak w przypadku innych miesięcy także tę kwartalną. Niezgodność takiego rozwiązania z ustawą zasadniczą potwierdził Trybunał Konstytucyjny (TK).
Problem ten rozwiązała nowelizacja przepisów wprowadzona po wyroku TK. Dlatego seniorzy, którzy przechodzili na emeryturę od czerwca 2021 roku, mają świadczenie obliczone już na nowych zasadach. Niestety zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie rozwiązywała problemu osób, które już były na emeryturze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Emeryci i renciści, których te przepisy dotyczyły, dostali wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało.
Czytaj też: KFC wycofuje się z obietnic. Klienci załamani
Kiedy nowelizacja przepisów?
Planowane przez resort pracy, rodziny i polityki społecznej zmiany mają umożliwić emerytom ponowne przeliczenie emerytury w okresie 6 miesięcy od momentu wejścia w życie znowelizowanych przepisów.
Jak wskazuje portal Biznes Info, Rada Ministrów może przyjąć nowe przepisy w pierwszym kwartale 2025 roku. Dla seniorów oznaczałoby to możliwość złożenia wniosku jeszcze w pierwszej połowie roku.