Zakopane jak co roku przyciąga turystów na święta Bożego Narodzenia i Sylwestra. Jak informuje Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, 75 proc. miejsc hotelowych na święta jest już zarezerwowanych, a na Sylwestra dostępnych jest jedynie 20 proc. miejsc. Wagner podkreśla, że w tym roku Zakopane odwiedzą głównie turyści z Europy, w tym Brytyjczycy, Francuzi, Hiszpanie i Niemcy.
Częściowo są to polscy emigranci, którzy przyjeżdżają pod Tatry na święta, ale w dużej mierze przyjadą pod Giewont Brytyjczycy, Francuzi, Hiszpanie i Niemcy, którzy nie mają polskich korzeni. Są to goście, którzy chcą zobaczyć śnieżne święta i święta zakorzenione w chrześcijańskiej tradycji, a nie te popkulturowe — przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Co ciekawe, nie są to goście z Bliskiego Wschodu, mimo zwiększonej liczby lotów do Krakowa. Na Sylwestra w Zakopanem zarezerwowano już 80 proc. miejsc noclegowych. Szczególnie szybko zapełniają się luksusowe hotele oferujące pakiety z balem sylwestrowym. Ceny pokoi w centrum miasta pozostają na poziomie z ubiegłego roku, wynosząc średnio 680 zł za dobę. Na obrzeżach można znaleźć tańsze opcje, od 250 zł za pokój.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiany w organizacji Sylwestra
Turyści dopytują o plenerowy koncert sylwestrowy, który ma się odbyć w Zakopanem. Władze miasta planują imprezę dla 10 tys. osób, promującą regionalne wartości. Na scenie pojawią się lokalni muzycy oraz ogólnopolskie gwiazdy, ale nie będzie to muzyka disco polo.
Nowy burmistrz Zakopanego, Łukasz Filipowicz, zdecydował, że Sylwester Marzeń z TVP nie odbędzie się w mieście. W poprzednich latach koncerty przyciągały 60 tys. osób, a występowali m.in. Jason Derulo, Black Eyed Peas i Maryla Rodowicz.
Decyzja burmistrza Zakopanego pociągnęła za sobą szereg zmian. Po tym, jak TVP wygrało przetarg na organizację Sylwestra na Stadionie Śląskim w Chorzowie, Polsat przeniósł swoją sylwestrową imprezę do Poznania.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.