Pacjenci w Polsce zmagają się z brakiem leku Nakom Mite, który jest kluczowy w leczeniu objawów choroby Parkinsona. Pani Hanna ze Starogardu Gdańskiego zgłosiła problem na Kontakt24, podkreślając, że lek ten od lat przynosi jej znakomite efekty.
Od kilku lat choruję na Parkinsona. Nakom Mite to lek, który od początku bardzo mi pomaga i przynosi znakomite efekty. Niestety od pewnego czasu, może roku, jest problem z jego zdobyciem. Jest to ogromny problem, gdyż Nakom Mite nie ma zamiennika. Przejście na inny lek często nie jest możliwe, a nawet jeśli, to też wymaga czasu - relacjonuje pani Hanna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Problemy z dostępnością leku
Pani Hanna podkreśla, że jej zapasy leku się skończyły, a w całej Polsce brakuje Nakom Mite.
Ja miałam jedną receptę wykupioną na zapas, ale w tej chwili rezerwy mi się skończyły i wychodzi na to, że w całej Polsce nie ma tego leku. To się ciągnie już parę miesięcy. Byłam u neurologa, ale doktor powiedziała, że zmiana na inny lek nie ma sensu, bo żeby zejść z leku, trzeba systematycznie zmniejszać dawkę. Nakom Mite jest bardzo dobrym lekiem w stadium początkowym i średnim. Biorąc go, nie potrzeba żadnych innych. Kilka dni już go nie biorę, bo nigdzie go nie ma i już zaczynam się źle czuć - dodaje.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny potwierdził, że podmiot odpowiedzialny zgłosił przedłużenie czasowego wstrzymania wprowadzania do obrotu Nakom Mite do 10 marca 2025 r.
Podmiot odpowiedzialny zgłosił do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przedłużenie czasowego wstrzymania wprowadzania do obrotu produktu leczniczego Nakom Mite do 10 marca 2025 roku - czytamy w odpowiedzi przesłanej przez GIF.
Nakom Mite stosowany u pacjentów chorych na Parkinsona
Pierwotnie lek miał być wstrzymany w obrocie do 31 stycznia 2024 r. Jak informuje GIF, kolejna dostawa leku przewidziana jest na koniec marca 2025 r.
Nakom Mite jest stosowany w leczeniu objawów choroby Parkinsona i zespołu Parkinsona, które charakteryzują się powolnymi i nieskoordynowanymi ruchami, sztywnością mięśni i ich drżeniem. Nieleczona choroba Parkinsona może powodować trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
Przeczytaj też: Włoska firma szukała pięciu spawaczy. Zgłosiły się same kobiety
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.