Minimalna emerytura jest zabezpieczeniem finansowym dla osób, które osiągnęły odpowiedni wiek, ale przez swoją aktywność zawodową nie miały możliwości odprowadzenia wyższych składek.
Przeczytaj też: Puste pokoje w Zakopanem tuż przed feriami. Zaskakujący powód
Warto pamiętać, że wraz z postępem lat wysokość tego świadczenia może ulec zmianom, zarówno z uwagi na waloryzacje, jak i zmiany systemowe w polityce emerytalnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wylicza emeryturę na podstawie kilku istotnych elementów.
Do najważniejszych z nich należą:
- Okres składkowy i nieskładkowy – liczba przepracowanych lat, w czasie których odprowadzano składki emerytalne.
- Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne – zależy od zarobków oraz formy zatrudnienia.
- Waloryzacja zgromadzonych środków – podnosi wartość odłożonych składek w stosunku do poziomu inflacji.
- Tablice dalszego trwania życia – określają średnią długość życia po osiągnięciu wieku emerytalnego, co wpływa na ostateczne wyliczenie świadczenia.
Jak wskazuje ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich, Tomasz Lasocki, przewidywanie dokładnej kwoty emerytury w przyszłości jest niezwykle trudne.
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokładnej emerytury, która miałaby się wydarzyć za trzy tygodnie. Dlaczego? Bo sposób wyliczania tej emerytury jest wysoce uzależniony od tzw. współczynników waloryzacji. Jeśli weźmiemy dziś kalkulator emerytalny dla 30-latka, to tak naprawdę wynik nic nam nie powie – wyjaśnił w rozmowie z portalem Interia.pl.
Minimalna emerytura po 20 latach pracy
Kobieta osiąga wiek emerytalny w Polsce po ukończeniu 60 lat, mężczyzna natomiast po ukończeniu 65 lat. Jednak dodatkowym wymogiem jest minimalny staż pracy – 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Osoby, które przez cały ten okres zarabiały minimalną krajową, najprawdopodobniej kwalifikowałyby się do minimalnej emerytury.
Jak podaje gazeta.pl, obecna wartość minimalnego świadczenia emerytalnego wynosi 1780,96 zł brutto. Zatem kobieta, która ukończyła 60 lat i przepracowała 20 lat za najniższą krajową pensję, powinna otrzymać przynajmniej tę kwotę.
Dlaczego trudno oszacować dokładne świadczenie?
Kwota przyszłej emerytury to wynik niezwykle skomplikowanych wyliczeń, które opierają się na dynamicznie zmieniających się czynnikach. Należy tu uwzględnić między innymi wahania poziomu inflacji oraz wskaźników waloryzacji, a także prognozowane zmiany w długości życia emerytów.
Wszystko to sprawia, że oszacowanie przyszłego świadczenia z dokładnością graniczy z niemożliwością.
Przeczytaj też: Kasjerka odmówi przyjęcia tych pieniędzy. Nowe przepisy w 2025
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.