Zasiłek rehabilitacyjny to świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) osobom, które mimo zakończenia okresu pobierania zasiłku chorobowego, wciąż nie mogą powrócić do pracy.
Jest to świadczenie mające na celu wsparcie tych, którzy rokują na odzyskanie zdolności do pracy po przechodzeniu leczenia lub rehabilitacji.
Czytaj także: Dożywotnia emerytura dla Polaków. Rewolucyjny pomysł ZUS
Zasiłek rehabilitacyjny mogą otrzymać osoby, które wyczerpały limit zasiłku chorobowego, a ich stan zdrowia nadal uniemożliwia im pracę. Osoby te muszą spełniać kilka kluczowych warunków, takich jak:
- Wykończenie okresu zasiłku chorobowego.
- Niezdolność do pracy, ale z rokowaniem na powrót do niej po przeprowadzeniu dalszej rehabilitacji.
Aby złożyć wniosek o zasiłek rehabilitacyjny, należy przygotować wymagane dokumenty, takie jak formularz ZNp-7 oraz zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza (OL-9). Wnioskować można o to świadczenie na co najmniej sześć tygodni przed upływem zasiłku chorobowego.
- Wnioskodawca musi dostarczyć także wywiad zawodowy z miejsca pracy (OL-10) oraz odpowiednie zaświadczenia w zależności od sytuacji zawodowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Świadczenie może być przyznane na okres maksymalnie 12 miesięcy. Wysokość świadczenia uzależniona jest od podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wynosi 90 proc. przez pierwsze trzy miesiące, a następnie 75 proc. Podczas ciąży wynosi ono 100 proc. podstawy wymiaru.
Osoby pobierające zasiłek nie mogą podejmować pracy zarobkowej, ich świadczenie może zostać wtedy wstrzymane. Dodatkowo, nie przysługuje ono osobom, które już nie będą pracowały zawodowo, np. emerytom czy rencistom. Przy bieżącym utrzymywaniu prawa do zasiłku, kluczowe jest także regularne badanie stanu zdrowia przez lekarza orzecznika ZUS.
Sytuacje wyjątkowe i kontrole ZUS
ZUS regularnie kontroluje zwolnienia lekarskie, by upewnić się, że są one wykorzystywane zgodnie z przepisami. Każdy, kto przebywa na L4, powinien być świadomy możliwości kontroli.
Czytaj także: Kluczowe zmiany dla Polaków. 17-latkowie za kierownicą
Warto również zaznaczyć, że osoby kontynuujące lub podejmujące nową działalność zarobkową mogą być pozbawione prawa do zasiłku, podobnie jak te z prawem do świadczeń przedemerytalnych, emerytury lub renty.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.