Minister finansów Andrzej Domański w swoim wpisie na platformie X odniósł się do najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), które wskazują na wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 r. o 4,9 proc. rok do roku.
Przeczytaj też: Zadłużenie Polaków. Czynsz i media priorytetem
Minister Domański przewiduje dalszy spadek inflacji w nadchodzących miesiącach, co potwierdzają najnowsze dane GUS. Jak zaznaczył, wynik marcowej inflacji jest niższy od prognoz analityków, którzy spodziewali się wzrostu na poziomie 5,1 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Domański zaznaczył, że obecna sytuacja inflacyjna jest wynikiem skutecznej polityki finansowej prowadzonej przez rząd. Jego zdaniem, dalsze działania będą koncentrować się na utrzymaniu tego trendu, co ma na celu stabilizację gospodarki i poprawę sytuacji finansowej obywateli.
Trzeci miesiąc z rzędu bez przekroczenia 5 proc.
Analitycy mBanku zwracają uwagę, że marcowy odczyt inflacji już trzeci raz z rzędu utrzymał się poniżej 5 proc.
4,9 proc. po raz trzeci! Jak się okazało, inflacja CPI nie przekroczyła ostatecznie 5 proc. w Q1 (choć to dopiero wstępne dane marcowe). Inflację bazową szacujemy na ok. 3,5 proc. W ujęciu odsezonowanym wygląda to jeszcze lepiej – komentują eksperci banku.
Możliwa obniżka stóp procentowych
Ekonomiści ING Banku Śląskiego podkreślają, że obecne dane inflacyjne mogą stać się argumentem za obniżką stóp procentowych. Według nich tegoroczny szczyt inflacyjny był stosunkowo niski, a wahania cen powinny wrócić do normy już w lipcu – o rok wcześniej, niż wynikało z wcześniejszych prognoz.
Marcowa inflacja wyniosła 4,9 proc. r/r, oczekiwaliśmy 5,0 proc. r/r, inne prognozy 4,8-5,2. Obraz inflacji skokowo się poprawia. Tegoroczny szczyt inflacji wypadł na niskim poziomie, powrót do przedziału wahań nastąpi już w lipcu, tj. rok wcześniej niż pokazuje projekcja. Kolejny argument za zgłoszeniem wniosku o cięcie w kwietniu, właściwa obniżka możliwa nawet w lipcu – oceniają eksperci ING.
Ostateczne dane dotyczące inflacji za marzec zostaną opublikowane w połowie kwietnia, co pozwoli lepiej ocenić tendencje cenowe i możliwe kierunki polityki pieniężnej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.