Istnieje coś takiego jak dziedziczenie składek zgromadzonych w ZUS. Dotyczy ono subkonta emerytalnego oraz środków w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE). Pieniądze te stanowią zabezpieczenie emerytalne. W razie śmierci mogą zostać przekazane bliskim.
Świadomość istnienia takiego mechanizmu jest niska, mimo że środki te mogą stanowić istotne wsparcie finansowe - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co dzieje się ze środkami zgromadzonymi na subkoncie w przypadku śmierci ubezpieczonego?
- połowa środków trafia do współmałżonka, jeśli małżonkowie pozostawali w ustawowej wspólności majątkowej. Kwota ta jest dopisywana do subkonta małżonka w ZUS;
- reszta środków jest wypłacana wskazanym osobom uposażonym (jeśli były zgłoszone) lub spadkobiercom. W braku wskazania środki wchodzą w skład masy spadkowej.
Dziedziczenie środków z OFE
Środki zgromadzone w OFE również są dziedziczone na podobnych zasadach jak środki z subkonta w ZUS. Wypłata następuje po wskazaniu uposażonych osób lub spadkobierców i zgromadzeniu odpowiednich dokumentów. Jeśli nie wyznaczono uposażonych, dziedziczenie odbywa się zgodnie z przepisami o spadkobraniu:
- osoby ubezpieczone mogą wskazać dowolne osoby uposażone, które nie muszą być członkami rodziny;
- w przypadku środków w OFE wypłata jest obciążona 19 proc. zryczałtowanym podatkiem;
- nie ma ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o wypłatę środków po zmarłym;
- wskazanie uposażonych można aktualizować w ZUS lub w OFE, co ułatwia dziedziczenie.
Średnia kwota zgromadzona na subkontach osób zmarłych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wynosi około 29 tysięcy złotych. To jednak wartość uśredniona, a faktyczna suma, którą mogą odzyskać spadkobiercy, zależy od wielu czynników, takich jak długość okresu, przez jaki zmarły odprowadzał składki, oraz od liczby osób dziedziczących środki - tłumaczy "DGP".
By otrzymać należne środki, konieczne jest złożenie odpowiednich dokumentów razem z wnioskami.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.