Jak wynika z raportu "Kierunek Polska" przygotowanego przez Randstad i SW Research, większość zagranicznych pracowników widzi swoją przyszłość w Polsce. 59 proc. respondentów zadeklarowało, że planuje pozostać w kraju, a kolejne 33 proc. jeszcze nie podjęło decyzji.
Przeczytaj też: Podwyżka emerytur. Więcej na kontach seniorów już od stycznia
Po fali wyjazdów obywateli Ukrainy z Polski dalej na zachód Europy, wśród pracodawców pojawiły się obawy o odpływ części kadr pozyskanych w ostatnich latach. Najnowsze badania przynoszą jednak uspokajające sygnały — czytamy w raporcie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podaje "Strefa Biznesu", zadowolenie z pracy i elastyczne warunki zatrudnienia to kluczowe aspekty, które przyciągają obcokrajowców do pozostania w Polsce. Według raportu 94 proc. z nich ocenia swoje warunki pracy pozytywnie.
Kompetencje a rynek pracy
Problemem, na który zwracają uwagę analitycy, jest niedopasowanie kompetencji pracowników do stanowisk, które zajmują. Wśród badanych niemal połowa (48 proc.) pracuje poniżej swoich kwalifikacji.
"Strefa Biznesu" informuje, że zaledwie 18 proc. znalazło zatrudnienie zgodne z wykształceniem. Najczęściej dotyczy to osób z wyższym wykształceniem, które stanowią 44 proc. uczestników badania.
Branże takie jak produkcja czy budownictwo są głównymi sektorami, w których zatrudniani są Ukraińcy – stanowią one odpowiednio 41 proc. i 24 proc. zatrudnienia.
W przyszłym roku wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów, takich jak finansiści czy menedżerowie, co wymaga znajomości języka polskiego i odpowiednich kwalifikacji. Wynagrodzenia na tych stanowiskach mogą sięgać nawet 16 500 zł miesięcznie.
Nowe przepisy: pomoc czy problem?
Polska przygotowuje zmiany w prawie pracy dla cudzoziemców, które mają na celu ochronę pracowników, ale budzą kontrowersje wśród przedsiębiorców. Planowane regulacje nakładają obowiązek zatrudniania cudzoziemców wyłącznie na umowę o pracę. Zdaniem ekspertów może to wywołać negatywne skutki.
Nowe przepisy spowodują większy rozrost czarnej strefy zatrudnienia i innych, wątpliwych form zatrudnienia, które nie wymagają posiadania zezwolenia na pracę, co jeszcze bardziej uniemożliwi monitorowanie rynku pracy — cytuje "Strefa Biznesu" Agnieszkę Majewską, Rzeczniczkę Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Zima a migracje
Dodatkowe wyzwania mogą pojawić się w związku z sytuacją na Ukrainie. Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzega, że nadchodząca zima będzie wyjątkowo trudna dla ukraińskiego sektora energetycznego. Może to skłonić więcej osób do wyjazdu do Polski, choć jednocześnie planowane zmiany w polityce migracyjnej mogą ograniczyć możliwości legalnego zatrudnienia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.