Ole Hansen z Saxo Bank w rozmowie z BBC podkreślił, że Brazylia doświadczyła najgorszej suszy od 70 lat, a tuż po niej nadeszły ulewne deszcze. Takie zmiany klimatyczne miały drastyczny wpływ na zbiory, obniżając dostępność ziaren na rynku. Tymczasem, jak podkreślają analitycy, zainteresowanie kawą nie maleje.
Według raportu ekonomisty PKO BP, Tomasza Niewińskiego, wzrost cen kawy jest wynikiem napiętych fundamentów rynkowych. Brazylia, będąca największym producentem arabiki, odnotowała spadek zbiorów o ponad 12 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Wzrost cen arabiki wpłynął również na notowania robusty, której głównym producentem jest Wietnam.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Globalne zapasy i spekulacje
Amerykański Departament Rolnictwa zrewidował w dół prognozy globalnych zapasów kawy na sezon 2024/25, co dodatkowo wpłynęło na wzrost cen. Rolnicy w Brazylii i Wietnamie wstrzymują się ze sprzedażą ziarna, licząc na dalsze zwyżki cen. Na giełdzie ICE zapasy kawy zmniejszyły się o ponad 1 proc. w 2025 roku.
Rola inwestorów
Inwestorzy spekulacyjni odegrali kluczową rolę w aprecjacji arabiki, zwiększając swoje pozycje długie netto. Firmy takie jak Nestle i Jacobs Douwe Egberts utrzymują silny popyt na kawę, co dodatkowo napędza wzrost cen. Mimo to, część inwestorów przewiduje, że zbiory w Brazylii mogą być lepsze od oczekiwań dzięki ostatnim opadom deszczu.
Prognozy na przyszłość
Niedawne prognozy niekorzystnej pogody pogłębiły obawy o dalszy spadek podaży ziarna. W 2025 roku arabika zdrożała już o 20 proc., a od początku ubiegłego roku o ponad 100 proc. Robusta zanotowała mniejsze wzrosty, odpowiednio o 12 proc. i 84 proc. Jak podkreśla Tomasz Niewiński, sytuacja na rynku kawy pozostaje dynamiczna i nieprzewidywalna.
Przeczytaj też: GIF ostrzega. Popularny lek na gardło znika z aptek
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.