oprac.  Danuta Pałęga   | 
, 
aktualizacja

To koniec gotówki w Polsce? Wiadomo kiedy. Eksperci są przekonani

30

Polska może stać się krajem, w którym aż 90 proc. płatności odbywać się będzie bezgotówkowo. Czy to realny scenariusz? Zdaniem Joanny Erdman, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa, taka wizja jest bardzo prawdopodobna.

To koniec gotówki w Polsce? Wiadomo kiedy. Eksperci są przekonani
Koniec gotówki w Polsce? Wiadomo kiedy. Eksperci są przekonani (Pixabay)

Polska szybko rozwija się w zakresie technologii płatności bezgotówkowych. Erdman zwraca uwagę, że na tle Unii Europejskiej nasz kraj jest w ofensywie technologicznej. Mimo to, rozwój technologii "nie zmierza do wycofania gotówki".

Polska musi wziąć pod uwagę potrzeby różnych grup społecznych, takich jak emeryci i osoby wykluczone cyfrowo, które wciąż są silnie przywiązane do tradycyjnych form płatności.

Jeżeli skupimy się na ludziach młodych, to ta grupa w zasadzie od dziecka wychowuje się w otoczeniu nowych technologii, smartfonów, i dla nich nie jest to żadnym ograniczeniem w posługiwaniu się płatnościami – mówi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Według niej młodsze pokolenia, dzięki nowoczesnym technologiom, zyskują dostęp do usług, które byłyby niedostępne kilka lat temu, a technologie te otwierają przed nimi nowe możliwości.

Cyfrowe waluty przyszłością?

Zdaniem Erdman, perspektywa dojścia do 90 proc. płatności bezgotówkowych w ciągu dekady to ambitne wyzwanie. Pojawia się pytanie, co będzie następne?

Mówi się o walutach cyfrowych i być może ta dziesięcioletnia perspektywa jest procesem dojścia do rozwiązań typu cyfrowa waluta, która będzie alternatywą dla gotówki – przyznaje Erdman w rozmowie ze "Strefą Biznesu".

Rozwój sztucznej inteligencji i jej integracja z systemami finansowymi może znacząco wpłynąć na dalszy rozwój e-płatności w Polsce.

Rozwój technologii a bezpieczeństwo

Prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa podkreśla, że rozwój nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, wiąże się również z wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa. Erdman zaznacza, że konsumenci oczekują coraz wyższego poziomu ochrony swoich danych, zwłaszcza w kontekście cyberzagrożeń.

Wszystkie zastosowania sztucznej inteligencji, które polepszają bezpieczeństwo, są pożądane przez konsumentów – mówi Erdman.

Polska nie jest wolna od zagrożeń cybernetycznych. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zwraca uwagę na fakt, że nasz kraj jest jednym z najbardziej narażonych na cyberataki krajów w Unii Europejskiej.

Polska ma dobrą, mocną cybertarczę, która chroni obywateli i instytucje państwa, wspomaga też firmy. Ale Polska jest dzisiaj najbardziej atakowanym w Unii Europejskiej państwem. Jest atakowana i przez służby rosyjskie, i białoruskie. Jest atakowana z premedytacją i w określonych kierunkach – mówi "Strefie Biznesu" minister.

Nowe technologie – rozwój czy ograniczenie?

Erdman mówi też, że rozwój technologii to naturalny proces, który nie zwalnia tempa. Jak twierdzi, "świat się nie zatrzyma i na nas nie poczeka". Jednak, podobnie jak rozwój internetu, również postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji budzi obawy.

Z jednej strony się obawiamy, a z drugiej strony on jest naszym oknem na świat i tutaj jest podobnie – przyznaje ekspertka.

Z jednej strony mamy więc osoby, które nieufnie podchodzą do nowych technologii, ale z drugiej, korzystają z takich rozwiązań jak Google Maps, które ułatwiają codzienne życie.

Ważne jest, abyśmy nauczyli się balansować między udostępnianiem danych a korzyściami, jakie przynosi nam cyfryzacja.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Radom: leśnicy sprzedali najcenniejsze drewno. Imponująca kwota za metr sześcienny
Polacy unikną opłat za abonament RTV w 2025 r. Są nowe warunki
Zamykają jeden z ulubionych sklepów Polaków. To przez gryzonie
Lasy Państwowe zarabiają więcej niż planowano. Zysk wyższy o 738 mln zł
Kopalnie podały stawki. Tyle tysięcy zł zarabiają miesięcznie górnicy
Rośnie cena tego produktu. Prognozy są niepokojące
Pracownicy Biedronki w szoku. Apelują do szefów
Tak zarabiają księża. "Niekiedy na poziomie średniej krajowej"
Zaczęło się w Rossmannie. "3 w cenie 2"
Czesi szturmują polskie targowiska. Przygotowują się do Świąt
Zakupy "na kreskę". Żabka planuje rewolucję
Kobieta przebywała na L4. ZUS pozbawił ją zasiłku
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić