Polska szybko rozwija się w zakresie technologii płatności bezgotówkowych. Erdman zwraca uwagę, że na tle Unii Europejskiej nasz kraj jest w ofensywie technologicznej. Mimo to, rozwój technologii "nie zmierza do wycofania gotówki".
Polska musi wziąć pod uwagę potrzeby różnych grup społecznych, takich jak emeryci i osoby wykluczone cyfrowo, które wciąż są silnie przywiązane do tradycyjnych form płatności.
Przeczytaj też: Czesi podniosą wiek emerytalny. Czekają ich spore zmiany
Jeżeli skupimy się na ludziach młodych, to ta grupa w zasadzie od dziecka wychowuje się w otoczeniu nowych technologii, smartfonów, i dla nich nie jest to żadnym ograniczeniem w posługiwaniu się płatnościami – mówi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według niej młodsze pokolenia, dzięki nowoczesnym technologiom, zyskują dostęp do usług, które byłyby niedostępne kilka lat temu, a technologie te otwierają przed nimi nowe możliwości.
Cyfrowe waluty przyszłością?
Zdaniem Erdman, perspektywa dojścia do 90 proc. płatności bezgotówkowych w ciągu dekady to ambitne wyzwanie. Pojawia się pytanie, co będzie następne?
Mówi się o walutach cyfrowych i być może ta dziesięcioletnia perspektywa jest procesem dojścia do rozwiązań typu cyfrowa waluta, która będzie alternatywą dla gotówki – przyznaje Erdman w rozmowie ze "Strefą Biznesu".
Rozwój sztucznej inteligencji i jej integracja z systemami finansowymi może znacząco wpłynąć na dalszy rozwój e-płatności w Polsce.
Rozwój technologii a bezpieczeństwo
Prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa podkreśla, że rozwój nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, wiąże się również z wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa. Erdman zaznacza, że konsumenci oczekują coraz wyższego poziomu ochrony swoich danych, zwłaszcza w kontekście cyberzagrożeń.
Wszystkie zastosowania sztucznej inteligencji, które polepszają bezpieczeństwo, są pożądane przez konsumentów – mówi Erdman.
Polska nie jest wolna od zagrożeń cybernetycznych. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zwraca uwagę na fakt, że nasz kraj jest jednym z najbardziej narażonych na cyberataki krajów w Unii Europejskiej.
Polska ma dobrą, mocną cybertarczę, która chroni obywateli i instytucje państwa, wspomaga też firmy. Ale Polska jest dzisiaj najbardziej atakowanym w Unii Europejskiej państwem. Jest atakowana i przez służby rosyjskie, i białoruskie. Jest atakowana z premedytacją i w określonych kierunkach – mówi "Strefie Biznesu" minister.
Nowe technologie – rozwój czy ograniczenie?
Erdman mówi też, że rozwój technologii to naturalny proces, który nie zwalnia tempa. Jak twierdzi, "świat się nie zatrzyma i na nas nie poczeka". Jednak, podobnie jak rozwój internetu, również postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji budzi obawy.
Z jednej strony się obawiamy, a z drugiej strony on jest naszym oknem na świat i tutaj jest podobnie – przyznaje ekspertka.
Z jednej strony mamy więc osoby, które nieufnie podchodzą do nowych technologii, ale z drugiej, korzystają z takich rozwiązań jak Google Maps, które ułatwiają codzienne życie.
Ważne jest, abyśmy nauczyli się balansować między udostępnianiem danych a korzyściami, jakie przynosi nam cyfryzacja.
Przeczytaj też: Zaskakujące wieści ws. Buddy. Oto co łączy go z Palikotem
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.