Unia Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone, co jest odpowiedzią na amerykańskie taryfy na stal i aluminium. Decyzję poparło 26 z 27 krajów członkowskich UE, a jedynym przeciwnikiem były Węgry.
Odpowiedź Unii Europejskiej
Komisja Europejska, odpowiedzialna za politykę handlową UE, zaproponowała listę towarów, które zostaną objęte nowymi cłami. Wśród nich znalazły się produkty rolne, m.in. drób, owoce, orzechy i soja, a także motocykle i jachty.
Cła nie obejmą whisky, co wynika z obaw europejskich krajów winiarskich przed amerykańskim odwetem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Harmonogram wprowadzenia ceł
Stawki w wysokości do 25 proc. mają objąć amerykańskie towary o wartości 22 mld euro (wartość stali i aluminium z UE do USA wyniosła 26 mld euro). Pierwsza część ceł zacznie obowiązywać od 15 kwietnia, a kolejne - od 16 maja. Dodatkowe podwyżki na niektóre towary, takie jak soja i orzechy, planowane są na 1 grudnia.
W komunikacie KE podkreśliła, że cła odwetowe mogą 'zostać zawieszone w dowolnym momencie, jeśli USA zgodzą się na sprawiedliwy i zrównoważony wynik negocjacji'.
Reakcja na cła wzajemne
UE nie odpowiedziała natomiast jeszcze na tzw. cła wzajemne, które obowiązują od środy. Stany Zjednoczone nałożyły je na partnerów handlowych, którzy mają nadwyżkę w handlu z USA, w przypadku towarów z UE stawka wynosi 20 proc. Natomiast towary sprowadzane z Chin do USA od środy objęte są cłami w wysokości 104 proc.
UE analizuje możliwość wprowadzenia kolejnych ceł oraz barier pozacelnych, także w wymianie usług z USA, w której UE odnotowuje deficyt.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.