Dodatek dopełniający od 2025 roku to nowe świadczenie adresowane głównie do osób pobierających rentę socjalną, które są w trudnej sytuacji zdrowotnej i społecznej oraz wymagają stałego wsparcia w codziennym życiu. Świadczenie to będzie dostępne dla osób posiadających orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Ustawa zaczyna obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Pierwsze wypłaty dodatku planowane są natomiast na maj 2025, z wyrównaniem obejmującym okres od stycznia tego samego roku.
Maksymalna kwota świadczenia wynosi 2520 zł miesięcznie i będzie wypłacana niezależnie od innych świadczeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile osób dostanie dodatek dopełniający?
Świadczenie ma otrzymywać około 130 tys. osób, które spełniają wymogi przewidziane przez ustawodawcę, w tym pobierają rentę socjalną.
Renta socjalna jest zatem świadczeniem o charakterze zabezpieczającym. Warunkiem otrzymania renty socjalnej jest stwierdzenie całkowitej niezdolności do pracy - podkreślił Urząd Marszałkowski jednego z województw.
Dla kogo renta socjalna?
Renta socjalna w Polsce jest świadczeniem przyznawanym osobom, które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie podjąć pracy zarobkowej. Jest to wsparcie dedykowane głównie osobom z trwałą lub długotrwałą niepełnosprawnością.
Kto może ubiegać się o rentę socjalną?
Osoby pełnoletnie, które:
- posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy wystawione przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole/uczelni przed ukończeniem 25 lat;
- nie uzyskały tego orzeczenia później niż w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Cudzoziemcy, jeśli:
- mają prawo stałego pobytu w Polsce lub status uchodźcy.
Warunki:
- konieczność przedłożenia odpowiedniego orzeczenia lekarskiego;
- brak możliwości samodzielnego zarobkowania, co musi być spowodowane poważnymi ograniczeniami zdrowotnymi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.