Zgodnie z opublikowanymi informacjami na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, resort infrastruktury przygotowuje nowelizację ustawy o drogach publicznych. Działania te wynikają z konieczności wdrożenia do polskiego prawa nowej dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej opłat drogowych.
Nowy system opłat przewiduje, że pojazdy korzystające z dróg płatnych będą uiszczały opłatę elektroniczną składającą się z trzech elementów. Oprócz istniejącej już opłaty infrastrukturalnej, różnicowanej ze względu na klasę emisji EURO, wprowadzone zostaną dwie dodatkowe opłaty z tytułu kosztów zewnętrznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rząd planuje nowe opłaty drogowe
Pierwsza opłata będzie uzależniona od indywidualnej emisji CO2 konkretnego pojazdu, natomiast druga będzie związana z poziomem zanieczyszczenia powietrza, różnicowanym według klasy EURO.
Zmiana zasad nakładania opłat drogowych służy zachęcaniu użytkowników pojazdów ciężkich do wymiany floty na pojazdy spełniające najbardziej surowe normy środowiskowe poprzez gratyfikację w postaci ulgowych stawek — podkreślono w komunikacie.
Największe korzyści przewidziano dla właścicieli pojazdów elektrycznych oraz tych, które nie posiadają zewnętrznego układu spalania.
Klasa emisji EURO pojazdu, wynikająca z dowodu rejestracyjnego, pozostaje niezmienna. Natomiast klasa emisji CO2 może ulegać zmianie, o ile pojazd nie zostanie uznany za niespełniający kryteriów uprawniających do ulg. Pojazdy zostaną przypisane do jednej z pięciu klas emisji CO2 na podstawie ich indywidualnych parametrów, co wpłynie na wysokość opłaty.
Informacje o emisji CO2 i innych cechach pojazdu będą przekazywane do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej. Szef KAS zweryfikuje je na podstawie dostarczonych dokumentów oraz danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Pojazdy sklasyfikowane w klasach 2. i 3. będą podlegały ponownej ocenie co sześć lat od daty ich pierwszej rejestracji, o ile nie korzystają z ulgowych stawek. Taki krok ma na celu zapewnienie aktualności informacji oraz sprawiedliwe naliczanie opłat. Nowelizacja ustawy ma zostać przyjęta w IV kwartale 2024 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.