GUS regularnie publikuje informacje na temat bezrobocia w Polsce. Zgodnie z najnowszymi danymi, stopa bezrobocia na koniec listopada 2024 roku wyniosła 5 proc.
To dobra wiadomość, ponieważ rok wcześniej wskaźnik ten był taki sam, co oznacza, że skala zjawiska nie urosła. Jednak od września do listopada 2024 roku wskaźnik bezrobocia wzrósł o 0,1 punktu procentowego – z 4,9 proc. do 5 proc.
Czytaj także: Ulgi na opłaty za wywóz śmieci. Kto może skorzystać?
Dane GUS są zwykle ogólne i nie oddają pełnego obrazu sytuacji w poszczególnych regionach. Niektóre województwa zawyżają średnią, inne ją zaniżają. Tym razem GUS udostępnił bardziej szczegółowe dane z podziałem na powiaty. "BusinessInsider" przyjrzał się konkretnym miastom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z obliczeń wynika, że miastami powiatowymi o najniższej stopie bezrobocia są m.in. Katowice z 1-procentowym bezrobociem.
- Katowice – 1 proc.
- Poznań – 1,1 proc.
- Warszawa 1,4 proc.
- Tychy – 1,5 proc.
- Wrocław – 1,7 proc.
- Sopot – 1,9 proc.
- Bielsko-Biała – 1,9 proc.
- Olsztyn – 2 proc.
- Kraków – 2,1 proc.
- Gdynia - 2,2 proc.
Najwyższą stopę bezrobocia zanotowano w regionach, gdzie liczba zarejestrowanych bezrobotnych jest znacząca.
- Przemyśl – 7 proc.
- Radom – 4,7 proc.
- Grudziądz – 7,5 proc.
- Włocławek – 7,7 proc.
- Bytom – 8 proc.
- Chełm – 8,2 proc.
- Zamość – 8,3 proc.
- Ostrołęka – 9,2 proc.
- Piekary Śląskie – 9,4 proc.
- Biała Podlaska – 9,7 proc.
Stopa bezrobocia ściśle wiąże się z liczbą przedsiębiorców zatrudniających pracowników w danym obszarze. Na koniec września 2024 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 769,6 tys. osób.
Polska na tle Unii Europejskiej
Według danych opublikowanych przez Eurostat 31 października 2024 roku, Polska utrzymuje pozycję jednego z krajów o najniższym bezrobociu w Unii Europejskiej.
We wrześniu 2024 roku stopa bezrobocia według metodologii Eurostatu wyniosła w Polsce 2,9 proc., pozostając na niezmienionym poziomie w porównaniu do poprzedniego roku i miesiąca.
Niższy wskaźnik bezrobocia odnotowano jedynie w Czechach, gdzie wyniósł on 2,8 proc. Najwyższy poziom bezrobocia wśród krajów członkowskich zarejestrowano w Hiszpanii, gdzie osiągnął on wartość 11,2 proc. Średnia stopa bezrobocia w Unii Europejskiej wyniosła 5,9 proc., natomiast w strefie euro ukształtowała się na poziomie 6,3 proc.