Na koniec pierwszego półrocza 2024 roku zadłużenie wobec ZUS miało 622,3 tysiąca aktywnych płatników. W 2023 roku maksymalna kwota zadłużenia jednego płatnika wyniosła aż 820 mln zł.
Jak podaje serwis infor.pl, przeciętne zadłużenie wzrosło o 18,5% w porównaniu z ubiegłym rokiem, osiągając 31,4 tys. zł.
Czytaj także: 800 plus na 2025 rok. Rodzice muszą o tym pamiętać
Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej z 1997 roku rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym współmałżonkiem za zaległości podatkowe powstałe w czasie trwania wspólnoty majątkowej, do wysokości swojego udziału w majątku wspólnym. Jak podkreśla Radio Zet, odpowiedzialność dotyczy nie tylko należności głównej, ale również odsetek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 2019 r. (III AUa 1225/17) potwierdza: "Orzeczenie rozwodu lub separacja nie powodują, co do zasady, ustania odpowiedzialności jednego z małżonków za zaległości składkowe drugiego z nich, jednakże odpowiedzialność ta ogranicza się do zaległości powstałych w czasie trwania małżeństwa".
Czytaj także: Nie znasz tego znaku? Grozi ci nawet 600 zł
Były małżonek a długi w ZUS. Co mówi kodeks cywilny?
Kodeks cywilny przewiduje tzw. solidarność dłużników. Oznacza to, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Spłata zadłużenia przez jednego dłużnika zwalnia pozostałych.
Aby uniknąć odpowiedzialności za długi byłego małżonka, jedynym rozwiązaniem jest zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej, potocznie zwanej intercyzą.
Intercyza to umowa cywilnoprawna zawierana między małżonkami przed zawarciem małżeństwa lub w trakcie jego trwania. Reguluje ona kwestie majątkowe, określając, w jaki sposób majątek małżonków będzie podzielony w przypadku rozwodu, separacji lub śmierci jednego z nich.
Intercyza może zawierać różne postanowienia dotyczące m.in. rozdzielności majątkowej, wspólności majątkowej lub innych zasad zarządzania majątkiem.