Pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki w niedzielę i święta, mogą liczyć na dodatkowe prawa. Jak podkreśla radca prawny dr Monika Wieczorek w rozmowie z PAP, przysługuje im dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą przepracowaną godzinę.
W przypadku świąt, dzień wolny powinien być wykorzystany jeszcze w tym samym okresie rozliczeniowym. Czyli na przykład, jeśli mamy miesięczny okres rozliczeniowy, to do zakończenia miesiąca kalendarzowego dzień wolny należy pracownikowi zwrócić - przypomina radca dr Wieczorek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zasadniczo praca w niedzielę i święta jest zakazana. Kodeks pracy przewiduje wyjątki. Dotyczą one m.in. branż użyteczności społecznej, takich jak transport, komunikacja, szpitale, hotele czy gastronomia. W tych sektorach pracownicy mogą być zobowiązani do pracy w dni świąteczne, ale na specjalnych zasadach.
Praca w święta. Czy można odmówić pracodawcy?
Co ważne, pracownik ma prawo odmówić pracy w święta, jeśli polecenie jest niezgodne z prawem, umową o pracę lub zasadami współżycia społecznego. Dr Wieczorek zaznacza, że odmowa nie może być powodem do zwolnienia, jeśli praca w danej branży nie jest dozwolona w święta.
Odmowa pracy w święta jest uzasadniona na przykład w sytuacji, gdy praca jest polecana w branży czy w obszarze, w którym zgodnie z Kodeksem pracy nie jest dozwolona praca w święta. To przykład polecenia służbowego sprzecznego z przepisami prawa. Taka odmowa nie może stanowić przyczyny uzasadniającej zwolnienie pracownika z pracy - opisuje ekspertka.
Zobacz także: Ceny masła w Polsce i u sąsiadów. Uwagę zwracają Niemcy
Praca w Wigilię. "Normalny dzień"
Dr Wieczorek przypomina, że Wigilia, choć nie jest dniem ustawowo wolnym, jest traktowana jako dzień świąteczny.
Na razie Wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Natomiast jest to zwyczajowo dzień świąteczny dla osób, które obchodzą Święta Bożego Narodzenia - przyznaje ekspertka.
Obecnie pracownicy handlu pracują 24 grudnia do godziny 14.00, a w innych branżach Wigilia jest dniem roboczym, choć często pracownicy kończą pracę wcześniej.
Praca w niedzielę i święta wciąż budzi kontrowersje w Polsce. Przypomnijmy, że ustawa w sprawie ustanowienia Wigilii, jako dnia wolnego od pracy czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. - Jeśli przepisy wejdą w życie to od przyszłego roku wynagrodzenie pracownika za 24 grudnia będzie obliczane na świątecznych zasadach - powiedziała Wieczorek.