Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 

Czy można odmówić pracy w święta? Ekspertka mówi wprost

1

Pracownicy pracujący w niedzielę i święta mają prawo do dnia wolnego lub 100 proc. dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy - mówi w rozmowie z PAP radca prawny dr Monika Wieczorek. Przypomina także, że w pewnych sytuacjach pracownik może odmówić pracy w święta.

Czy można odmówić pracy w święta? Ekspertka mówi wprost
Praca w święta. Co przysługuje pracownikowi? (Getty Images, NurPhoto)

Pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki w niedzielę i święta, mogą liczyć na dodatkowe prawa. Jak podkreśla radca prawny dr Monika Wieczorek w rozmowie z PAP, przysługuje im dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą przepracowaną godzinę.

W przypadku świąt, dzień wolny powinien być wykorzystany jeszcze w tym samym okresie rozliczeniowym. Czyli na przykład, jeśli mamy miesięczny okres rozliczeniowy, to do zakończenia miesiąca kalendarzowego dzień wolny należy pracownikowi zwrócić - przypomina radca dr Wieczorek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Izabela Trojanowska o wierze. Co myśli o gwiazdach, które krytykują kościół?

Zasadniczo praca w niedzielę i święta jest zakazana. Kodeks pracy przewiduje wyjątki. Dotyczą one m.in. branż użyteczności społecznej, takich jak transport, komunikacja, szpitale, hotele czy gastronomia. W tych sektorach pracownicy mogą być zobowiązani do pracy w dni świąteczne, ale na specjalnych zasadach.

Praca w święta. Czy można odmówić pracodawcy?

Co ważne, pracownik ma prawo odmówić pracy w święta, jeśli polecenie jest niezgodne z prawem, umową o pracę lub zasadami współżycia społecznego. Dr Wieczorek zaznacza, że odmowa nie może być powodem do zwolnienia, jeśli praca w danej branży nie jest dozwolona w święta.

Odmowa pracy w święta jest uzasadniona na przykład w sytuacji, gdy praca jest polecana w branży czy w obszarze, w którym zgodnie z Kodeksem pracy nie jest dozwolona praca w święta. To przykład polecenia służbowego sprzecznego z przepisami prawa. Taka odmowa nie może stanowić przyczyny uzasadniającej zwolnienie pracownika z pracy - opisuje ekspertka.

Praca w Wigilię. "Normalny dzień"

Dr Wieczorek przypomina, że Wigilia, choć nie jest dniem ustawowo wolnym, jest traktowana jako dzień świąteczny.

Na razie Wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Natomiast jest to zwyczajowo dzień świąteczny dla osób, które obchodzą Święta Bożego Narodzenia - przyznaje ekspertka.

Obecnie pracownicy handlu pracują 24 grudnia do godziny 14.00, a w innych branżach Wigilia jest dniem roboczym, choć często pracownicy kończą pracę wcześniej.

Praca w niedzielę i święta wciąż budzi kontrowersje w Polsce. Przypomnijmy, że ustawa w sprawie ustanowienia Wigilii, jako dnia wolnego od pracy czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. - Jeśli przepisy wejdą w życie to od przyszłego roku wynagrodzenie pracownika za 24 grudnia będzie obliczane na świątecznych zasadach - powiedziała Wieczorek.

Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Masło za jedyne 2,99 zł! To ostatni moment przed świętami
Rewolucja w emeryturach. Tyle seniorzy dostaną na rękę
Niespodzianka dla seniorów. Rząd planuje gigantyczne podwyżki świadczeń
Czekolada dwukrotnie droższa w ciągu dwóch lat. Eksperci tłumaczą
Masło szybko nie potanieje? Na ten czynnik polski rząd nie ma wpływu
Raj dla turystów zamienił się w koszmar. Brakuje nawet mleka i chleba
Czekają na wyniki loterii. Do wygrania 4 miliony
Polacy ruszyli po karpia. Jego cena jest zaskoczeniem
Ceny masła w Polsce i u sąsiadów. Uwagę zwracają Niemcy
Volkswagen: fabryki zostaną, ale bez redukcji zatrudnienia się nie obejdzie
Wielu emerytów może stracić pieniądze. Tusk miał utrudnić im walkę
Petru siądzie za kasą w dyskoncie. "Podpisałem umowę"
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić