Program 800plus dla rodzin. Opieka naprzemienna to wyjątek
Wypłacane przez ZUS świadczenie zostaje podzielone, jeśli rodzice wychowują dziecko w ramach opieki naprzemiennej. Najczęściej dzieje się to po rozwodzie lub w przypadku separacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Opieka naprzemienna jest też stosowana w przypadku związków nieformalnych. Wówczas dziecko spędza tyle samo czasu z obojgiem rodziców. Najczęściej przez jakiś czas przebywa u jednego z rodziców, a następnie na tyle samo czasu przenosi się do drugiego. Wtedy ZUS dzieli świadczenie wychowawcze na pół. I chociaż 800plus udziela się na jedno dziecko, to dochodzi do jego rozdzielenia ponieważ ma ono dwoje opiekunów.
NSA: to sąd musi zadecydować o opiece
Jeszcze przed 800plus funkcjonował program 500plus. Ówczesny Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, wystosował do Naczelnego Sądu Administracyjnego zapytanie o opiekę naprzemienną.
Rzecznik potrzebował jasnej odpowiedz na to, czy opieka naprzemienna musi zostać orzeczona przez sąd rodzinny, czy wystarczy, że oboje rodziców ją sprawuje w porównywalnych i powtarzających się okresach.
Według NSA sądy administracyjne w swoich wyrokach "przyjmują istnienie opieki naprzemiennej w oparciu o orzeczenia sądów powszechnych". Tak więc aby doszło do podziału świadczenia wychowawczego, nie wystarczą okoliczności faktyczne.
Kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego - czytamy w orzeczeniu NSA.