Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 
aktualizacja 

Kolejne podwyżki. Polacy odczują je przed świętami

0

W Polsce ceny produktów zawierających kakao wzrosły średnio o 15-20 proc. w odniesieniu do 2022 r. Konsumenci odczuwają skutki w postaci droższych tabliczek czekolady i innych słodyczy. A może być jeszcze gorzej.

Kolejne podwyżki. Polacy odczują je przed świętami
Kolejne podwyżki. Polacy odczują je przed świętami (Pixabay, WP)

Wzrost cen kakao wynika z problemów produkcyjnych w Afryce Zachodniej, która jest kluczowym regionem upraw. Choroby roślin i starzejące się drzewa znacząco ograniczyły zbiory.

Na problem wpływają także zjawiska klimatyczne, takie jak susze i powodzie, które szczególnie dotknęły Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany - dwóch głównych producentów kakao. Obecnie zapasy kakao są na najniższym poziomie od lat.

Według danych z rynku ceny kakao na giełdach sięgają nawet 7,8 tys. dolarów za tonę, co stanowi ogromny wzrost w porównaniu do poprzednich lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lody a odchudzanie. Dietetyk obala popularny mit



W Polsce ceny produktów zawierających kakao wzrosły średnio o 15-20 proc. w odniesieniu do 2022 r. Konsumenci odczuwają skutki w postaci droższych tabliczek czekolady i innych słodyczy.

W odpowiedzi na rosnące ceny kakao, producenci tacy jak Wedel muszą dostosowywać swoje oferty, by ograniczyć wpływ na konsumentów. Niektórzy producenci zaczynają zmniejszać swoje linie produktowe lub tymczasowo wycofywać mniej popularne produkty, aby zrównoważyć koszty produkcji.

W tym roku średnia podwyżka w branży wyniosła 20 proc. i niestety nie wykluczamy kolejnych wzrostów w przyszłym roku. Żeby całkowicie odzwierciedlić wzrost cen tego surowca, musielibyśmy trzykrotnie podnieść ceny produktów, tyle że wówczas nikt by ich nie kupił - mówi dla Money Aleksandra Kusz vel Sobczuk, kierowniczka komunikacji korporacyjnej i ESG w LOTTE Wedel.

Przewidywania na przyszłość

Analitycy przewidują dalsze wzrosty cen kakao, zwłaszcza jeżeli zmiany klimatyczne będą nadal wpływać negatywnie na zbiory. Rynek kakao jest niewielki i podatny na spekulacje, co dodatkowo komplikuje sytuację.

Eksperci zwracają uwagę na potrzebę globalnych działań, które pomogłyby poprawić praktyki rolnicze i uczynić produkcję kakao bardziej zrównoważoną.

Komentarz Wedla

Rosnące koszty produkcji, które nie przekładają się proporcjonalnie na ceny detaliczne, zmuszają producentów słodyczy do trudnych decyzji oraz optymalizacji portfolio. Czekolady gorzkie o wysokiej zawartości kakao coraz rzadziej pojawiają się na sklepowych półkach. Firma Wedel zdecydowała się tymczasowo wycofać z oferty Czekoladę Gorzką 80%, natomiast aktualnie jest już dostępna w sprzedaży - czytamy w oświadczeniu przysłanym do naszej redakcji.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kara za zwroty na Zalando. Musiała zrezygnować z dalszych zakupów
E-doręczenia to system, który ma usprawnić wymianę korespondencji. Jak działa?
Ceny u dentystów rosną. Jest coraz gorzej
Jak wybrać odpowiedni magazyn energii? Przewodnik dla początkujących
Renta po zawale serca. Ponad 200 zł miesięcznie
Czym charakteryzuje się praca zdalna i jakie wyzwania przynosi?
Kontrola w Biedronce. Zamiast kurzych jajek w środku były Kinder Niespodzianki
Pogoda w Lublinie. Prognoza na środę, 2 kwietnia 2025. Przyjemna wiosenna aura
Zarobki Zełenskiego rosną mimo wojny. Ujawnił dochody rodziny
Kryzys jajeczny w USA. Co zrobi Polska?
Podano cenę za dom ze "Złotopolskich". Ilość udogodnień robi wrażenie
Tyle zarabia zastępca kierownika. Słowacka Biedronka szuka ludzi do pracy
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić