Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 

Masz czas tylko do końca stycznia. Ważne terminy dla płatników

2

Przedsiębiorcy muszą przygotować się do maratonu rozliczeniowego za 2024 rok, zaczynając od wystawienia formularzy PIT-11. Dokument ten jest kluczowy dla prawidłowego rozliczenia podatników, a terminy jego dostarczenia są nieprzekraczalne.

Masz czas tylko do końca stycznia. Ważne terminy dla płatników
Masz czas tylko do końca stycznia. Ważne terminy dla płatników (Getty Images)

Najbliższe tygodnie będą intensywne dla księgowych i płatników, którzy muszą wystawić i dostarczyć formularze PIT-11 za 2024 rok. Jak podkreśla infor.pl, PIT-11 zawiera istotne dane o przychodach, dochodach, kosztach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych.

PIT-11 jest kluczowy. Stanowi podstawową informację o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. To płatnik wystawia deklarację PIT-11 oraz dostarcza ją zarówno do urzędu skarbowego, jak i do podatnika - mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl. - PIT-11 to podstawowe źródło wiedzy niezbędnej do sporządzenia zeznania podatkowego takiego jak PIT-37 czy PIT-36 - dodaje ekspertka.

Pierwszym kluczowym terminem jest 31 stycznia 2025 r., do którego płatnicy muszą wysłać PIT-11 do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika. Drugim terminem jest 28 lutego 2025 r., dotyczący dostarczenia PIT-11 podatnikom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niebezpieczne SMS-y. Ekspert radzi, co robić, by nie stracić pieniędzy
Sporządzający informację może przekazać zatrudnionemu jego rozliczenie PIT-11 zarówno w formie drukowanej, jak i elektronicznej, ale w obu przypadkach termin 28 lutego jest nieprzekraczalny - zaznacza Monika Piątkowska.

PIT-11 przekazywany do urzędu skarbowego jest wysyłany wyłącznie elektronicznie. Płatnik będący osobą fizyczną może użyć e-podpisu lub zestawu danych autoryzujących. Pozostali płatnicy, jak spółki z o.o., muszą posiadać e-podpis.

W przypadku niedotrzymania terminów płatnik powinien złożyć czynny żal w urzędzie skarbowym, co pozwoli uniknąć odpowiedzialności karno-skarbowej.

Jeden procent podatku - jak to działa i jak pomóc?

W Polsce system podatkowy pozwala podatnikom na przekazanie 1 procent swojego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).

Jest to rozwiązanie, które umożliwia wsparcie wybranych fundacji, stowarzyszeń czy innych organizacji charytatywnych bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Wystarczy kilka prostych kroków, aby pomóc potrzebującym.

Z prawa do przekazania 1 procent podatku może skorzystać każdy podatnik, który rozlicza się z fiskusem w Polsce - zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Aby przekazać 1 procent podatku, wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT), gdzie wpisuje się numer KRS wybranej organizacji oraz kwotę, którą chcemy przeznaczyć.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
1000 plus zamiast 800 plus? Jest głos z rządu
Umowa zlecenie - kto może skorzystać i jakie zmiany są planowane?
Oto emerytura Karola Strasburgera. Brutalna rzeczywistość
Nowa gazetka Lidla. Duża promocja tylko w czwartek
Masz 75 lat? Na te dodatki do emerytury możesz liczyć
Zmiany w popularnej uldze podatkowej. Musisz o tym wiedzieć
Podwyżka dla emerytów rolników. Tyle dostaną z KRUS
Specjalny dodatek dla nauczycieli. Ponad 1000 zł. Kto go dostanie?
Masło w górę, cukier w dół. Znaczące zmiany cen
Rząd Tuska planuje zmiany w waloryzacji. Tak mogą wzrosnąć emerytury
Polska firma na krawędzi upadłości. Co dalej z pracownikami?
Popularna sieć zmienia zasady. Ale nie w Polsce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić