Według najnowszego badania IBRiS, wydatki polskich gospodarstw domowych na święta wzrosną o około 8 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając najwyższy poziom od pięciu lat. Łącznie Polacy wydadzą na Boże Narodzenie 21,9 mld zł.
Mimo wzrostu ogólnych wydatków prezenty stanowią coraz mniejszy procent świątecznego budżetu. W tym roku Polacy przeznaczą na nie 51 procent środków, podczas gdy w ubiegłym roku było to 66 procent. Większą część budżetu pochłaniają teraz inne kategorie, takie jak żywność, dekoracje czy organizacja spotkań rodzinnych.
Ponad połowa badanych (56,7 procent) planuje wydać na święta tyle samo co rok wcześniej. Zwiększenie wydatków deklaruje 24% respondentów, a ich zmniejszenie - 13%.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To pokazuje, że mimo rosnących kosztów świątecznych, Polacy starają się utrzymać swoje finanse w ryzach - zaznaczono w raporcie.
Coraz więcej osób odkłada zakupy na ostatnią chwilę. W tym roku 52% badanych zamierza finalizować świąteczne zakupy w drugiej połowie grudnia, podczas gdy w ubiegłym roku było to 38%. Jednocześnie nieznacznie wzrósł odsetek osób planujących wydatki z wyprzedzeniem - zakupy już w listopadzie deklaruje 14,3% respondentów.
Gdzie kupują Polacy przed świętami?
Większość zakupów spożywczych zostanie zrealizowana w dyskontach (67,4%). Popularne są także hiper- i supermarkety (39,9%), bazary (33,6%) oraz konkretne sklepy (33,4%). Zakupy żywności w internecie planuje 15,3% badanych.
Pod choinką najczęściej pojawią się kosmetyki (38,5%), zabawki (33,9%), słodycze (30,8%), ubrania (29,1%) i sprzęt elektroniczny (24,2%). Co czwarty respondent (26,5%) ma zamiar podarować gotówkę.
Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o zakazie handlu w niedziele i święta, sklepy w Wigilię 2024 będą mogły być otwarte, jednak najpóźniej do godziny 14:00.
Niektóre sklepy mogą skrócić godziny pracy nawet o godzinę wcześniej. Warto zaplanować wizytę w sklepie odpowiednio wcześnie, aby uniknąć pośpiechu.
Drugie badanie, przeprowadzone na zlecenie VeloBanku, wskazuje, że 49% Polaków zostawia sobie minimum dwa tygodnie na zakup prezentów, a większość nie kupuje ich w Wigilię. 88% respondentów obdarowuje bliską rodzinę, 49% partnera, 18% przyjaciół, a 12% samych siebie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.