Obecny wiek emerytalny w Polsce wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Choć po jego osiągnięciu można ubiegać się o comiesięczną emeryturę, ZUS podkreśla korzyści płynące z dalszej pracy.
Z obliczeń instytucji wynika, że dodatkowy rok na etacie przekłada się na wzrost emerytury o około 10-15 proc. względem pierwotnej wartości świadczenia.
Czytaj także: Masło znowu mocno drożeje! Fatalne wieści
Jak podaje "Fakt", dłuższy staż pracy oznacza wyższe składki zgromadzone na koncie emerytalnym oraz krótszy prognozowany okres pobierania świadczenia, co bezpośrednio wpływa na jego wysokość.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W praktyce kilkanaście procent więcej może oznaczać dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie dla emeryta.
Urząd skarbowy ostrzega. W marcu i kwietniu emerytura może być niższa
W marcu emeryci mogą spodziewać się waloryzacji swoich świadczeń, a w kwietniu wypłaty tzw. trzynastek. Jednak ZUS ostrzega, że wypłaty mogą być niższe z powodu rozliczeń rocznych.
Czytaj także: Niemcy płacą za to krocie. Polacy mają za darmo
ZUS rozpoczął wysyłkę rozliczeń za 2024 r. do osób, które otrzymywały świadczenia w zeszłym roku. Seniorzy zastanawiają się, czy muszą składać rozliczenie roczne. Skarbówka wyjaśnia, że jeśli senior otrzymał tylko PIT-40A, nie korzysta z ulg podatkowych i nie uzyskał innych dochodów, nie musi składać zeznania podatkowego.
Jeśli senior chce rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub odliczyć ulgi, musi złożyć zeznanie podatkowe. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, skarbówka udostępni wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe w usłudze Twój e-PIT.