Ministerstwo Infrastruktury proponuje, aby osoby w wieku 17 lat mogły uzyskać prawo jazdy kategorii B, ale tylko pod nadzorem doświadczonego kierowcy. Jak czytamy w "Super Expressie", takie rozwiązanie funkcjonowało w Polsce do 2002 r. i jest stosowane w wielu krajach europejskich.
Wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec wyjaśnił, że młodzi kierowcy będą mogli prowadzić pojazdy tylko w obecności dorosłego opiekuna. Dodatkowo, konieczna będzie pisemna zgoda rodziców lub opiekunów.
Renata Rychter z Departamentu Transportu Drogowego podkreśliła, że wzorowano się na krajach takich jak Niemcy, Dania czy Francja, gdzie podobne przepisy już obowiązują.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Resort planuje wprowadzenie okresu próbnego dla nowych kierowców, w tym dla 17-latków. W tym czasie obowiązywać będą surowe ograniczenia dotyczące prędkości oraz zakaz spożywania alkoholu.
Rafał Grodzicki z warszawskiego WORD zaznaczył, że takie rozwiązania mogą poprawić bezpieczeństwo na drogach, pod warunkiem, że będą odpowiednio kontrolowane.
Czytaj także: Ponad 200 osób straci pracę. Znany sklep zamyka zakład
Kiedyś w Polsce obowiązywało prawo jazdy od 17. roku życia i nie było z tym problemu. W wielu państwach europejskich funkcjonuje to pod pewnymi obostrzeniami. Nie miałbym nic przeciwko takim zmianom, pod warunkiem, że u nas również byłoby to ograniczone, np. obowiązkową jazdą z osobą dorosłą posiadającą prawo jazdy czy wielkością albo mocą pojazdu - podkreśla.
Nowe przepisy mogą wejść w życie już w 2025 r., ale najpierw muszą zostać zatwierdzone przez rząd i Sejm.
Kierowcy stracą prawa jazdy? Nowy przepis Unii Europejskiej coraz bliżej
Wielu kierowców już za jakiś czas nieodwracalnie może stracić prawo jazdy. Będzie to efekt zaproponowanych przez Unię Europejską przepisów, które celem jest poprawienie bezpieczeństwa i zmniejszenie średniej liczby wypadków śmiertelnych.
Czytaj także: Nie znasz tego znaku? Grozi ci nawet 600 zł
Dla polskich kierowców wprowadzenie tego przepisu nie byłoby jednak niczym nowym. W Polsce od kilku lat z powodzeniem działa podobny przepis, który po osiągnięciu pewnego wieku zmusza chętnych do zachowania swoich uprawnień do przejścia obowiązkowego badania stanu zdrowia. Nowe zmiany Unii Europejskiej dodałyby jednak dodatkowy kurs.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.