Eurostat opublikował najnowsze dane dotyczące luki płacowej ze względu na płeć w krajach Unii Europejskiej. W 2023 r. średnia różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wyniosła 12 proc., co oznacza niewielki spadek w porównaniu do 2022 r., kiedy to wynosiła 12,2 proc.
Różnice w wynagrodzeniach w krajach UE
W 2023 r. największe nierówności płacowe odnotowano na Łotwie (19 proc.), w Austrii (18,3 proc.) oraz Czechach (18 proc.). Z kolei najmniejsze różnice wystąpiły w Belgii (0,7 proc.), we Włoszech (2,2 proc.) i Rumunii (3,8 proc.). Polska z wynikiem 7,8 proc. znalazła się na dziewiątym miejscu wśród krajów o najmniejszej luce płacowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Polskie pielęgniarki w Norwegii. Oto ich zarobki
W tym europejskim kraju kobiety zarabiają więcej
Jedynym krajem, gdzie kobiety zarabiają więcej od mężczyzn, jest Luksemburg. Tam kobiety otrzymują średnio o 0,9 proc. więcej.
Luka płacowa jest obliczana jako różnica między średnimi stawkami godzinowymi brutto kobiet i mężczyzn w firmach zatrudniających co najmniej 10 pracowników. Jednak, jak zauważają specjaliści, mniejsza różnica w wynagrodzeniach nie zawsze oznacza większą równość płci na rynku pracy. To statystyka, która nie bierze pod uwagę mniejszych firm czy też jednoosobowych działalności gospodarczych.
W niektórych krajach niższe różnice mogą wynikać z mniejszego udziału kobiet w rynku pracy. Z kolei większe różnice mogą być związane z wysokim odsetkiem kobiet pracujących w niepełnym wymiarze godzin lub w ograniczonej liczbie branż.
Dane te pochodzą z raportu Eurostatu, który podkreśla, że interpretacja surowych danych wymaga uwzględnienia kontekstu społeczno-ekonomicznego każdego kraju.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.