Według danych firmy Dun & Bradstreet, po ubiegłorocznych zmianach w Polsce działa wciąż 367,1 tysiąca sklepów stacjonarnych, jednak ich liczba systematycznie maleje.
Powody likwidacji placówek? Przede wszystkim niezwykle niska rentowność handlu detalicznego, coraz wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej, wojna cenowa największych sieci handlowych -wylicza Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet, cytowany przez Radio Zet.
Czytaj także: Płacą nawet 15 tys. zł. Mimo to wciąż brakuje chętnych
Rzecznik dodaje, że "przyczynia się do tego również rosnąca popularność sklepów internetowych, co zauważalne jest przede wszystkim w sprzedaży elektroniki, AGD, sklepach odzieżowych czy obuwniczych".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Emil Walczak z BaseLinker podkreśla, że Polska wyróżnia się szybkim rozwojem rynku e-commerce. - Konsumenci coraz chętniej robią zakupy online, kupując nie tylko elektronikę czy rzeczy do domu i ogrodu, ale też sięgając po produkty typowo spożywcze - stwierdził.
Polacy stawiają na wygodę
W Polsce coraz więcej osób decyduje się na zakupy przez internet, co jest częścią globalnego trendu. W ostatnich latach zakupy online zyskały na popularności, głównie dzięki wygodzie, oszczędności czasu oraz szerokiemu wyborowi produktów.
Ponadto pandemia COVID-19 przyczyniła się do wzrostu e-commerce, zmieniając nawyki konsumenckie.
Czytaj także: ZUS wysyła pisma. "23 tys. decyzji odmawiających"
Niektóre z powodów, dla których Polacy preferują zakupy online to:
- Wygoda - zakupy można robić w dowolnym czasie, bez konieczności wychodzenia z domu.
- Szeroki wybór - internet daje dostęp do sklepów z całego świata, co pozwala na znalezienie rzadkich lub specyficznych produktów.
- Porównanie cen - łatwo można porównać ceny w różnych sklepach i znaleźć najlepszą ofertę.
- Dostawa do domu - zakupy z dostawą do domu są wygodne, zwłaszcza przy większych zakupach.
- Brak tłumów - unikanie zatłoczonych centrów handlowych i kolejek jest dla wielu osób dużą zaletą.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.