Pod koniec listopada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW) poinformował o wstrzymaniu naboru nowych wniosków do programu Czyste Powietrze.
Jak podał "BusinessInsider", w komunikacie zapewniono, że to przerwa czasowa i program powróci "wiosną 2025 r." w nowej odsłonie.
Czytaj także: Tyle jest warty właściciel Biedronki. Ma ogromny majątek
W ramach zmian wprowadzone zostaną maksymalne ceny dla produktów i usług, dostosowywane do aktualnej sytuacji rynkowej. Ma to na celu zapobieganie nadużyciom, które występowały w poprzednich edycjach programu. Zwiększony zostanie także zakres kontroli tego programu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Będziemy sprawdzać nie tylko beneficjentów i wykonawców, ale też operatorów. Każda inwestycja musi być udokumentowana fotograficznie. Wprowadzamy też standardowe wzory umów i dokumentów, co ułatwi kontrolę - podkreślił w rozmowie z "money.pl" wiceprezes NFOŚiGW Robert Gajda.
Jak dodał, fundusze będą mogły się skupić właśnie na kontrolach, bo część ich dotychczasowych zadań przejmą operatorzy i banki.
Program "Czyste powietrze". Walka o lepszą jakość powietrza w Polsce
Program "Czyste Powietrze" to inicjatywa rządu polskiego, mająca na celu poprawę jakości powietrza w Polsce, poprzez wymianę starych pieców, termomodernizację budynków oraz zwiększenie efektywności energetycznej.
Został uruchomiony w 2018 roku i stał się jednym z kluczowych elementów polityki ekologicznej w Polsce. Jego celem jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, w tym pyłów zawieszonych, tlenków azotu i dwutlenku węgla, które mają negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców, a także przyczyniają się do globalnych zmian klimatycznych.
Czytaj także: Braki Guinnessa w brytyjskich pubach. Wprowadzono limity
Polska, niestety, znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej pod względem zanieczyszczenia powietrza. Szczególnie problematyczne są małe źródła emisji, takie jak przestarzałe piece węglowe oraz budynki o niskiej efektywności energetycznej, które przyczyniają się do smogu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.