Kandydaci obawiają się, że podanie zbyt wysokiej kwoty może ich wyeliminować z procesu rekrutacji. Ankieta wykazała również, że 32 proc. osób czuje się niekomfortowo podczas rozmów o wynagrodzeniu.
Eksperci radzą przygotować się do tego pytania poprzez analizę aktualnych trendów płacowych.
Aby mieć jak najlepsze rozeznanie w trendach dotyczących wynagrodzeń, warto systematycznie przyglądać się raportom rynkowym i zestawieniom płacowym. Jest to ważna praktyka, którą powinni stosować zarówno kandydaci, jak i pracodawcy chcący zatrzymać najlepsze talenty w firmie -mówi Justyna Chmielewska z Hays Poland dla "Business Insider".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oprócz kwestii finansowych, trudności sprawiają też pytania o mocne i słabe strony oraz wiedzę na temat firmy.
Rozmowa o prace. Kiedy poruszyć temat wynagrodzenia?
Temat wynagrodzenia często staje się kluczowy w drugiej połowie rozmowy, kiedy rekruter i kandydat mają już pewne wyobrażenie o wymaganiach i oczekiwaniach wobec siebie.
Zanim jednak zdecydujesz się na rozmowę o pensji, warto poczekać na moment, w którym rekruter sam zapyta o twoje oczekiwania finansowe. Zwykle jest to część pytania o warunki zatrudnienia, kiedy już omówiono twoje umiejętności i doświadczenie.
W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy w ogłoszeniu o pracę jasno wskazane są widełki wynagrodzenia, temat może pojawić się już na początku rozmowy. Istnieje również możliwość, że to ty, jako kandydat, będziesz musiał poruszyć ten temat, jeśli rekruter nie zapyta cię o oczekiwania finansowe.