Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 

Termin mija 31 stycznia. Inaczej przepadnie pomoc

12

Instytucje i podmioty uprawnione do korzystania z niższych cen energii elektrycznej muszą do 31 stycznia złożyć odpowiednie oświadczenia, by nadal płacić mniejsze rachunki za prąd. To efekt ustawy wprowadzającej maksymalne stawki za energię oraz wsparcie dla wybranych odbiorców na lata 2023-2025.

Termin mija 31 stycznia. Inaczej przepadnie pomoc
Termin mija 31 stycznia. Inaczej przepadnie pomoc (Getty Images)

Zgodnie z informacjami podanymi przez "Fakt", ustawa o środkach nadzwyczajnych wprowadza maksymalne ceny za energię elektryczną oraz zapewnia wsparcie tzw. odbiorcom wrażliwym, w tym jednostkom samorządu terytorialnego i podmiotom użyteczności publicznej, takim jak szpitale, szkoły czy żłobki.

Aby skorzystać z preferencyjnych stawek, konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia. Wzór tego dokumentu zmienił się 13 stycznia 2025 r.

Dla gospodarstw domowych maksymalna cena energii wynosi 500 zł/MWh, natomiast dla samorządów i podmiotów wrażliwych stawka to 693 zł/MWh. Preferencyjne ceny będą obowiązywać do końca września 2025 r., pod warunkiem złożenia wniosku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nie tylko Zakopane i Karpacz. Tam sezon trwa w najlepsze

Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dokument można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej.

W przypadku wersji elektronicznej wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany lub podpis osobisty. Oświadczenie należy dostarczyć do swojego dostawcy energii elektrycznej, z którym zawarto umowę, najpóźniej do 31 stycznia.

Jakie ceny prądu w 2025 roku?

Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie państwo limituje ceny prądu, gazu i ciepła sieciowego, aby chronić gospodarstwa domowe przed drastycznymi wzrostami rachunków. Choć sytuacja na rynku energii jest bardziej stabilna, rząd nie chce odmrażać cen, by szczególnie mniej zamożnych Polaków nie narażać na gwałtowne podwyżki.

W 2025 roku osłony pozostaną, ale ich zakres będzie ograniczony. Ustalono maksymalne ceny urzędowe dla prądu, gazu i ciepła, co uniemożliwia spółkom energetycznym znaczące podwyżki. Jednak osłony te nie zapobiegną wzrostom opłat.

Od 1 stycznia 2025 roku cena prądu pozostanie na poziomie 500 zł/MWh. To dobra wiadomość, podobnie jak fakt, że Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził korzystne stawki opłat za dystrybucję, które nie wzrosną dla gospodarstw domowych w grupie G.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zakupy 19 kwietnia? Dino ogłasza. "2+2 gratis"
Ubezpieczenie OC to mus dla każdego kierowcy. Dlaczego jest tak ważne?
Umowa deweloperska to klucz do bezpiecznego zakupu mieszkania
Opłaty na autostradzie A1 powróciły - ile zapłacimy za przejazd?
"Każdy robi wszystko". Zapowiadają strajk, narzekają na warunki pracy
Japonia. Kierowca autobusu oszukał pasażerów na 6 euro. Stracił odprawę emerytalną
Cła Trumpa. Tysiące Polaków straci pracę? Ekspert wskazuje branże
Nowy system opłat dla turystów w Wenecji. Kary nawet do 300 euro
Ile zarabiają pracownicy Biedronki i Lidla? Wypłynęły dane
Poszli do Lidla w Polsce i w Niemczech. Te produkty kupimy u nas drożej
Kim jest doradca podatkowy i jaki jest koszt jego usług?
Nie Lidl i nie Biedronka. Gdzie najtaniej za wielkanocny koszyk?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić