Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 
aktualizacja 

Walka o fotowoltaikę w kościele. Proboszcz zapłacił mandat

32

Na dachu bazyliki św. Brygidy w Gdańsku od 2,5 roku działają panele fotowoltaiczne, które przynoszą parafii znaczące oszczędności. Mimo to pomorski konserwator zabytków domaga się ich demontażu, twierdząc, że instalacja narusza integralność średniowiecznego obiektu.

Walka o fotowoltaikę w kościele. Proboszcz zapłacił mandat
Walka o fotowoltaikę w Kościele. Proboszcz zapłacił mandat (Facebook)

Proboszcz parafii, ks. Ludwik Kowalski, zdecydował się na montaż paneli fotowoltaicznych, dzięki którym parafia niemal nie płaci za prąd, a w niektórych miesiącach otrzymuje zwroty sięgające nawet 40 tys. zł. Podkreśla, że panele są niewidoczne z poziomu ulicy i nie zaburzają architektury kościoła.

Jednak decyzja ta spotkała się z krytyką pomorskiego konserwatora zabytków. Rzecznik konserwatora, Mariusz Tymiński, argumentuje, że instalacja nowoczesnych technologii na średniowiecznych zabytkach jest niedopuszczalna. Jak podaje "Fakt", według niego nie można tworzyć precedensu, który pozwoliłby na takie działania na obiektach o wyjątkowej wartości historycznej.

Ks. Kowalski zwraca uwagę, że podobne instalacje znajdują się na innych historycznych budynkach w Gdańsku, np. na budynku Urzędu Marszałkowskiego. Konserwator odpowiada, że każde takie przedsięwzięcie jest rozpatrywane indywidualnie, a bazylika ma unikatowe znaczenie historyczne, również w kontekście działalności Lecha Wałęsy i Solidarności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krwawe zasadzki na konwoje Rosjan. Polowanie na armię Putina trwa

Mimo nałożonego mandatu, proboszcz nie zamierza natychmiast demontować paneli. Liczy na możliwość przeniesienia instalacji w inne miejsce, zgodnie z ustawą o prosumencie wirtualnym z 2021 r., która pozwala na instalację fotowoltaiki w innym miejscu niż zasilany obiekt. Przeniesienie paneli na działkę oddaloną o 40 km od Gdańska jest możliwe do lipca 2025 r.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Co wiemy o kościele?

Kościół w tym miejscu istnieje od średniowiecza. Zbudowano go w połowie XIV w., początkowo jako kaplicę pod wezwaniem św. Magdaleny. Sakralną budowlę rozbudowywał przybyły później do Gdańska zakon Brygidek.

W 1945 r. kościół uległ znacznym zniszczeniom. Przez dłuższy czas nie był odbudowywany. W 1957 r. spłonęły ostatnie zachowane fragmenty więźby dachowej i jeden ze szczytów nawy południowej.

Świątynia pozostawała w ruinie do 1970 r., kiedy rozpoczęto jej odbudowę z inicjatywy jej długoletniego proboszcza, księdza Henryka Jankowskiego.

Znaczenie, jakie miejsce to miało dla katolików w czasie PRL-u, sprawiło, że Bazylika św. Brygidy uznawana jest za swoiste sanktuarium Solidarności - podają administratorzy facebookowego profilu konserwatora zabytków.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Śmiertelny wypadek w Alpach. Nie żyje biznesmen związany z Lego
Polacy otwarci na auta z Chin. Jedna trzecia osób ma jednak obawy
Szykuje się rewolucja. Sztuczna inteligencja zastąpi paragon
Samowola budowlana - co to jest i jakie niesie konsekwencje?
Dodatek za pracę w nocy - ile wynosi i kto może go otrzymać?
Rozdzielność majątkowa to coraz częstsza procedura. Na czym polega?
Lidl rozdaje pieniądze. Nawet 20 tys. zł.
Ursus wraca na rynek. Traktory i drony rolnicze w nowej ofercie
Grabarz mówi o zarobkach. "Nie da się wyżyć"
Wielkanocna wojna cenowa w dyskontach? Tego oczekują konsumenci
Gdzie najtaniej zrobić zakupy na Wielkanoc? Analiza cen w sieciach handlowych
Trzymaj gotówkę w domu. Banki apelują
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić