Często myślimy, że to telewizor czy lodówka są najbardziej wymagającymi urządzeniami pod względem zużycia energii. Jednak w rzeczywistości, to kuchenka elektryka oraz płyta indukcyjna prowadzą w rankingu urządzeń zużywających najwięcej prądu w domu.
Generuje ona wysoką temperaturę w krótkim czasie, co skutkuje znacznym poborem energii.
Czytaj także: Jest autorem wielu hitów. Jego emerytura jest głodowa
Z kolei piekarnik zajmuje drugie miejsce pod względem zużycia energii. Pomimo tego, że lodówki działają non-stop, dzięki nowoczesnym technologiom ich wpływ na rachunki został znacznie obniżony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inne znaczące pożeracze prądu to: czajnik elektryczny, zmywarka, odkurzacz oraz pralka.
Ważnym krokiem w obniżaniu rachunków za energię jest wybór odpowiednich urządzeń i ich mądre użytkowanie. Pranie w niższych temperaturach to jedna z metod na zmniejszenie kosztów. Zwykle pralki domyślnie są ustawione na pranie w 40 stopniach, ale zmniejszenie temperatury do 20 stopni zmniejsza zużycie energii nawet o 70 proc. Ponadto, warto korzystać z trybów oszczędnych, które oferuje wiele nowoczesnych urządzeń.
Dodatkowo ważne jest stosowanie pokrywek podczas gotowania oraz unikanie otwierania piekarnika podczas pieczenia, aby zminimalizować utratę ciepła. Każde z takich drobnych działań składa się na redukcję zużycia prądu i tym samym niższe rachunki.
Czytaj także: Niemiecki gigant zwalnia pracowników. Co z Polakami?
Korzystanie z różnorodnych taryf energetycznych pomaga w planowaniu zużycia prądu w bardziej ekonomiczny sposób. Na przykład, taryfa G12 pozwala na korzystanie z energii w niższej cenie poza godzinami szczytu, co jest doskonałym rozwiązaniem dla osób często przebywających w domach w różnych godzinach.
Decydując się na wdrożenie tych prostych zmian, można z powodzeniem obniżyć domowe rachunki za energię nawet o połowę.
Szykują się podwyżki cen prądu
Portal wysokienapiecie.pl informuje, że od 1 stycznia 2025 roku cena za 1 kWh energii może skoczyć do poziomu 1,39 zł, co w praktyce oznaczać będzie wyższe rachunki dla około 16 milionów odbiorców w Polsce.
Jak podaje "Fakt", przy założeniu rocznego zużycia na poziomie 2000 kWh, przeciętne gospodarstwo domowe może odczuć wzrost opłat o niemal 480 złotych.
Co zużywa najwięcej prądu?
- Kuchenka elektryczna – 1 480 kWh/rok = 888 zł/rok
- Kuchenka indukcyjna – 1 168 kWh/rok = 700,80 zł/rok
- Bojler elektryczny 120 l – 1 080 kWh/rok = 648 zł/rok
- Czajnik – 292 kWh/rok = 175,20 zł/rok
- Zmywarka – 262 kWh/rok = 157,20 zł/rok
- Lodówka – 252 kWh/rok = 151,20 zł/rok
- Suszarka do ubrań – 235 kWh/rok = 141 zł/rok
- Oświetlenie – 210,24 kWh/rok = 126,14 zł/rok
- Komputer stacjonarny – 189 kWh/rok = 113,40 zł/rok
- Telewizor i kino domowe – 177,67 kWh/rok = 106,60 zł/rok
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.