Różne szacunki wskazują, że na stałe w Holandii mieszka od 100 do 170 tys. Polaków. W sezonie liczba migrantów z naszego kraju wynosi nawet 200 tys. zł. Badania przygotowane na zlecenie holenderskiego Ministerstwa Spraw Społecznych i Zatrudnienia wskazują, że rodacy nie mają tam szans na większą karierę. To nie wszystko.
Większość Polaków wykonuje w Holandii prace fizyczne, bardzo obciążające również pod względem psychicznym. Według przygotowanego raportu, migranci z Polski zatrudnieni są głównie na umowie tymczasowej. Mieszkają w lokum o najniższym standardzie, wynajętym przez agencję pracy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Istnieje duża obawa przed utratą pracy z powodu choroby. Kiedy pracownicy migrujący tracą pracę, często muszą opuścić swoje domy - wskazują naukowcy, którzy przygotowali raport.
Polacy nie są zadowoleni z pracy
3/5 Polaków w Holandii jest ze swojej pracy niezadowolona lub podchodzi do niej neutralnie. Pozostali są zadowoleni z warunków, jakie zapewniają im pracodawcy w Holandii. To znacznie poniżej niż średnia krajowa, uwzględniając nawet niskopłatne zawody.
Obcokrajowcy zatrudnieni w Holandii narzekają też na stan zdrowia, wskazując, że znacznie pogorszył się po tym, jak wyjechali do pracy zagranicę. Migranci są też zależni od pracodawców jeżeli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne.
Choć można zaobserwować pozytywne zmiany, jest zbyt wiele negatywnych cech, aby można było stwierdzić, że pracownicy migrujący nie są obywatelami drugiej kategorii - podsumowali raport jego twórcy.
Badanie przeprowadzono na grupie 3 tys. osób. Dotyczyło migrantów z Polski i Rumunii.