1 stycznia 2025 r. to data wejścia w życie przepisów wprowadzających renty wdowie. Wiele osób zastanawia się, czy możliwym będzie naliczanie "wstecz" świadczenia, czyli od momentu śmierci ich małżonka? Jeśli tak, to czy zostanie to wypłacone w formie wyrównań? Aktualnie owdowiałe osoby muszą wybierać między dwoma świadczeniami - swoją emeryturą lub też rentą rodzinną po zmarłym. Wchodząca właśnie w życie ustawa o rencie wdowiej ma umożliwić ich połączenie.
Wdowia renta. Wypłaty ruszą w 2025 roku
Według nowych przepisów wnioski o rentę wdowią można składać od 1 stycznia 2025 r. Ale wypłata samego świadczenia ruszy dopiero pół roku później. Nie ma tutaj znaczenia to, jak dawno temu dana osoba owdowiała. Renta wdowia będzie wypłacana od lipca 2025 roku. Warto jednak zwrócić uwagę na warunki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwszym z nich jest wiek. Jak zwraca uwagę "Fakt", świadczenie należy się nie wcześniej, jak na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W praktyce więc kobiety będą miały szansę na rentę wdowią najwcześniej po ukończeniu 55. roku życia, a mężczyźni dopiero po ukończeniu 60. roku życia. W praktyce oznacza to, że jeśli owdowieliśmy mając 40 czy 50 lat, to i tak nie będziemy mogli łączyć świadczeń w postaci swojej emerytury z rentą rodzinną po zmarłym mężu czy żonie.
Kolejnym warunkiem jest wiek emerytalny - niezbędny do pobierania dwóch świadczeń w postaci zarówno emerytury jak i renty rodzinnej po zmarłym.
W latach 2025-2026 jedno świadczenie będzie wypłacane w 100 proc., a drugie w 15 proc. W 2027 r. będzie to już 100 proc. i drugie świadczenie w wysokości 25 proc.
Warto pamiętać o tym, że renta wdowia wyliczana w ten sposób nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności emerytury. Jeśli obecnie kwota wyniosłaby 5,4 zł, to w przyszłym roku już 5,7 tys. zł brutto.
Czytaj także: Ma głodową emeryturę. Aktor mówi wprost