Integracje pracownicze są najrzadziej spotykane w mikroprzedsiębiorstwach, gdzie 74 procent firm nie organizuje takich wydarzeń.
W małych firmach na spotkania integracyjne może liczyć 57% zatrudnionych, a w średnich aż 89%. W większych przedsiębiorstwach formy integracji są bardziej zróżnicowane i obejmują warsztaty, szkolenia, dni rodziny, konkursy, turnieje sportowe oraz spotkania networkingowe.
W firmach integracje pracownicze są coraz rzadziej rozumiane jako klasyczne imprezowanie, a częściej jako kluczowy element wspierający kulturę organizacyjną i efektywność zespołów - podkreśla Radosław Woźniak, prezes EFL.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodaje, że takie inicjatywy pozwalają lepiej poznać współpracowników poza sferą zawodową, budując wzajemne zrozumienie i zaufanie, a także poczucie przynależności do firmy.
EFL angażuje swoich pracowników w różne akcje społeczne, takie jak sadzenie drzew, Bałtycka Odyseja współorganizowana z Credit Agricole czy działania charytatywne w ramach programu WeCAre.
Świąteczny czas. Coraz więcej niż tylko imprezy
Z raportu wynika również, że obok tradycyjnych form integracji, 10% firm organizuje warsztaty i szkolenia, a kolejne 10% dni rodziny oraz konkursy i turnieje. Tylko 6% przedsiębiorstw oferuje udział w koncertach lub występach artystycznych, a 5% organizuje wyjazdy firmowe.
Nasi pracownicy bardzo doceniają różne formy integracji i chętnie w nich uczestniczą - mówi Anna Michnej z BKM Serwis. - Organizujemy dzień rodziny z atrakcjami dla dzieci i dorosłych, kolacje świąteczne, aby podziękować sobie za miniony rok, oraz wyjazdy w góry, gdzie kładziemy nacisk na aktywność fizyczną.
Popularność organizacji wydarzeń integracyjnych różni się w zależności od wielkości firmy. W mikroprzedsiębiorstwach inicjatywy takie są rzadkością, podczas gdy średnie firmy stawiają na różnorodność form i częstotliwość ich organizacji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.